Inflacja pogrąża szterlinga

 (czwartek, 20-06, 8:50)


 Wielka Brytania: w maju Inflacja CPI spadła do 2% i po raz pierwszy od prawie 3 lat osiągnęła cel Banku Anglii.
 Polska: w czerwcu odnotowano poprawę obecnych nastrojów konsumenckich przy jednoczesnym pogorszeniu przyszłych.
 USA: w tym miesiącu nastroje na runku nieruchomości wg NAHB niespodziewanie się pogorszyły.
 Komisja Europejska uznała, że istnieją podstawy do uruchomienia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.
 Kalendarz Eko: dane z Polski nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej i płac, indeks Fed z Filadelfii, amerykański raport jobless claims oraz pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA.

Za nami
   ● [UK]   Wczorajsza sesja walutowa rozpoczęła się negatywnie dla funta. Szterling stracił po informacji, że w maju brytyjska inflacja CPI spadła do poziomu 2% i po raz pierwszy od prawie trzech lat osiągnęła cel Banku Anglii. Zwiększyło to oczekiwania na tegoroczne obniżki stóp BoE, doprowadzając m.in. do obniżenia kursu GBP/PLN do min. 5,1155.   ● [BWUK, WWUK]   Jednocześnie wsparciem dla złotego (EUR/PLN min. 4,3215) stała się wiadomość o poprawie nastrojów polskich konsumentów. W czerwcu Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł - 12 pkt i był o 1,8 pkt wyższy niż w maju. Rysą wizerunku polskiego konsumenta był marginalny spadek wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), który obniżył się w poprzednim miesiącu o 0,1 pkt (do -8,3 pkt).   ● [NAHB]   Zniżce kurs USD/PLN (min. 4,0200) sprzyjała publikacja indeksu NAHB, który pokazał w czerwcu, że nastroje na amerykańskim rynku nieruchomości niespodziewanie się pogorszyły (43 pkt vs prognoza 45 pkt; poprzednio 45 pkt).

Przed nami
Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się ważne dane z Polski oraz z USA.   ● [PL]   Równocześnie o godzinie 10:00 GUS poinformuje nas, jak w maju kształtowały się przeciętne wynagrodzenia i zatrudnienie, inflacja PPI oraz produkcja przemysłowa. Wyższe wyniki będą sprzyjać regeneracji złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000), a niższe mogą wznowić trend spadkowy naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000).   ● [USA]   Inwestorzy globalni czekają na ogłoszenie amerykańskich danych nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów, nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz nt. aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed. Lepsze wyniki z USA mogą przywrócić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a gorsze go osłabią (punkt oporu EUR/USD: 1,0800).   ● [BoE]   W międzyczasie poznamy decyzje Banku Anglii ws. stóp procentowych. Mimo wczorajszej informacji o spadku inflacji CPI w UK do celu BoE rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.