Czeski błąd złotego

 (środa, 12-06, 8:50)


 Czechy: w maju inflacja CPI nadspodziewanie spadła.
 Wielka Brytania: w kwietniu stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego poziomu od ponad 2,5 roku.
 Bank Światowy podniósł swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie.
 Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz decyzja i projekcje Fed dot. stóp procentowych.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się anty-złotówkowe nastroje (EUR/PLN max. 4,3480, USD/PLN max. 4,0518).   ● [CZK]   Niechęć do PLNa oraz innych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) zwiększyła informacja o nadspodziewanym spadku inflacji CPI w Czechach (2,6% r/r vs prognoza 2,8%; poprzednio 2,9%), która wzmocniła oczekiwania na kolejną obniżkę stóp CNB. Naturalnie największym przegranym tej publikacji okazała się korona czeska.   ● [ECB]   Dodatkowym obciążeniem dla walut CEE stała się wypowiedź Olli Rehna z Europejskiego Banku Centralnego, który zasygnalizował, że dalsze obniżki stóp procentowych ECB nie są pewne.   ● [BŚ]   Straty PLNa oraz innych aktywów o podwyższonym ryzyku zamortyzowała wzrostowa rewizja prognoz Banku Światowego dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 2,4% do 2,6%).   ● [GBP, USD]   Wśród walut G10 tracił funt. Szterling znalazł się w odwrocie po wiadomości o nieoczekiwanym wzroście stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii, do najwyższego poziomu od ponad 2,5 roku (4,4% vs prognoza 4,3%; poprzednio 4,3%). Pod wpływem tej publikacji kurs GBP/USD spadł do min. 1,2706. Do większych zakupów dolara zniechęcało oczekiwanie na popołudniowe dane o inflacji CPI w USA oraz na konkluzje z kończącego się dziś, dwudniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego (więcej na ten temat w części Przed nami).

Przed nami
   ● [CPI USA, Fed]   Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na dwa amerykańskie wydarzenia najwyższej rangi. Pierwszym (chronologicznie) będzie publikacja majowych danych o inflacji CPI w USA, a drugim ogłoszenie decyzji i projekcji Fed dot. stóp procentowych.   ● [Scenariusze]   Wyższa inflacja i łagodna ścieżka obniżek będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz piaskiem w trybach dla jego rywali z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,1000). Z kolei niższy wskaźnik CPI i wykresy dot-plot Fed przewidujące szybkie tempo cięć, będą szkodzić zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) i sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 4,0000). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.