Fed poczeka, dolar przyspiesza

 (poniedziałek, 10-06, 8:50)


 Japonia: kwietniowe wydatki gospodarstw domowych wzrosły po raz pierwszy od lutego 2023.
 Chiny: w kwietniu eksport Państwa Środka nadspodziewanie wzrósł.
 USA: w maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym znacząco przekroczyło prognozy.
 Polska: wg oficjalnych wyników PKW wybory do parlamentu europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,1%, zdobywając 21 mandatów.
 Francja: prezydent Emmanuel Macron niespodziewanie rozwiązał parlament i ogłosił wybory na 30 VI.
 Kalendarz Eko: Indeks Sentix.

Za nami
   ● [USA]   Po serii niepokojących danych nt. koniunktury w największej gospodarce światowej, w piątek najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem ekonomicznym był raport Departamentu Pracy USA. Dane zaskoczyły największych optymistów. W maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wyniosło 272 tys. i znacząco przekroczyło prognozy (wg Reutersa 185 tys.). Niespodzianką okazały się także wyniki średniej płacy godzinowej, która w zeszłym miesiącu wzrosła o 0,4% (przy 0,2% w kwietniu). W skali ostatnich 12 miesięcy wynagrodzenia Amerykanów zwiększyły się o 4,1%, co również oznacza wzrost, w stosunku do poprzedniego miesiąca (4,0%). Jednocześnie niepokojąco podniosła się stopa bezrobocia, która po raz pierwszy od 27 miesięcy osiągnęła pułap 4,0%.   ● [USD]   Rynek ocenił te wyniki jako korzystne dla dolara (EUR/USD min. 1,0748), gdyż prawdopodobnie odsuną w czasie rozpoczęcie cyklu luzowania polityki Banku Rezerwy Federalnej. Wyrazem takiego przekonania był piątkowy spadek wyceny szans na pierwszą obniżkę stóp Fed we wrześniu z 70,0% w czwartek, do 50,8% na rynku terminowym w Londynie. Inwestorzy obstawiają teraz, że do pierwszego cięcia dojdzie nie wcześniej niż w listopadzie lub w grudniu br.   ● [Obligacje, ropa, PLN]   Umocnienie zielonej waluty nakręcały rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (np. 10-letnie max. 4,455%). Jednocześnie drogi dolar sprzyjał kontynuacji przeceny na rynku ropy (Brent: -0,31%) oraz osłabieniu walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,3221; USD/PLN max. 4,0205).

Przed nami
   ● [Sentix]   Początek tygodnia przyniesie publikacje danych nt. nastrojów inwestorów w strefie euro. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Sentix. Jego prognozowany wzrost (ósmy z rzędu) może ocieplić klimat inwestycyjny wokół euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000) przed środową publikacją danych o amerykańskiej inflacji CPI i ogłoszeniem decyzji FOMC ws. stóp procentowych Fed.   ● [FR]   Z kolei przerwanie tej optymistycznej serii mogłoby zwiększyć podaż walut EU, którym od rana ciąży zaskakująca decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rozwiązaniu francuskiego parlamentu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700; punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0500). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.