Ostrożnie z tym mocnym złotym

  (poniedziałek, 24-06, 8:50)


 Strefa euro: w czerwcu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług nieoczekiwanie spadł.
USA: w tym miesiącu aktywność w biznesie niespodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od 26 miesięcy.
 Masłowska (RPP): zbyt radykalne umocnienie złotego będzie argumentem za cięciem stóp NBP.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz indeks nastrojów biznesowych w Niemczech (Ifo).

Za nami
   ● [€Z]   Piątkowa publikacja czerwcowych, wstępnych wskaźników koniunktury PMI pokazała, że wzrost aktywności biznesowej w strefie euro gwałtownie spowolnił w tym miesiącu. Łączny indeks dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu niespodziewanie spadł z 52,2 pkt do 50,8 pkt, wobec prognozowanego wzrostu do 52,5 pkt. Szczególnie rozczarował niemiecki sektor przemysłu, w którym regres nieoczekiwanie się pogłębił (43,4 pkt vs prognoza 46,4 pkt ; poprzednio 45,4 pkt). Reakcją rynku walutowego na ogłoszenie tych wyników był spadek wyceny euro oraz jego sąsiadów z CEE.   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0671) stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście aktywności w amerykańskim biznesie do najwyższego poziomu od 26 miesięcy. W czerwcu indeks PMI Composite dla USA wzrósł z 54,5 pkt do 54,6 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego spadku do 53,5 pkt.   ● [RPP]   Lokalnie złotemu (EUR/PLN max. 4,3361, USD/PLN max. 4,0629) zaszkodziła opina Gabrieli Masłowskiej z krajowej Rady Polityki Pieniężnej, wg której zbyt radykalne umocnienie złotego będzie argumentem za cięciem stóp NBP. 

Przed nami
Dziś nastawmy alarm na godzinę 10:00, kiedy zostaną opublikowane równocześnie bardzo ważne dane nt. sprzedaży detalicznej w Polsce oraz nt. nastrojów przedsiębiorców w Niemczech.   ● [PL]   Z punktu widzenia graczy PLN ważniejsza może okazać się publikacja Głównego Urzędu Statystycznego. Lepsze wyniki mogłyby nieco zatrzeć negatywne wrażenia po ubiegłotygodniowej informacji o nieoczekiwanym spadku produkcji przemysłowej i przy okazji umocnić złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000). W przypadku kolejnego polskiego marko-rozczarowania inwestorzy mogliby otrzymać argument za zamknięciem długich pozycji w PLNie (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000).   ● [DE]   Niemiecki indeks Ifo wskaże azymut na rynku bazowym EUR/USD. Wyższy wynik skieruje popularnego eurodolara w stronę najbliższego punku oporu 1,0770, a niższy w stronę bariery wsparcia 1,0670.   ● [Ekonomiczny hit tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym będzie piątkowa publikacja danych o amerykańskiej inflacji PCE core w maju. Im bliżej do tego wydarzenia tym nerwowość  inwestorów będzie rosła. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.