Całkiem prawdopodobnie robi różnicę

 (wtorek, 8-10, 8:50)


 Niemcy: w sierpniu zamówienia w przemyśle spadły najbardziej od stycznia br.
Rynek długu USA: rentowność dwuletnich obligacji po raz pierwszy od sierpnia wzrosła powyżej granicy 4%.
Villeroy (ECB): Bank „całkiem prawdopodobnie” obniży stopy procentowe w tym miesiącu.
Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego USA oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami
W poniedziałek polska waluta pozostawała w defensywie (EUR/PLN max. 4,3256, USD/PLN max. 3,9472).   ● [DE]   Złoty oraz inne waluty EU pogłębiły ostatnie straty po wiadomości o największym od stycznia br., miesięcznym spadku zamówień w niemieckim przemyśle w sierpniu (-5,8% m/m vs vs -2% m/m; poprzednio 3,9%).   ● [USA]   Za to konkurencyjny dolar pozostawał beneficjentem dalszego spadku oczekiwań na kolejne obniżki stóp Fed. Pod wpływem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24), rynek swapów zaczął wyceniać, że do końca roku Fed zetnie stopy jedynie o niecałe 50 punktów bazowych. W efekcie rentowność najbardziej wrażliwych na politykę monetarną dwuletnich obligacji USA, po raz pierwszy od 23 sierpnia br. wzrosła powyżej granicy 4%.   ● [ECB]   Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,0954) sprzyjała anty-eurowa opinia Francoisa Villeroy'a z ECB, że Bank „całkiem prawdopodobnie” obniży stopy procentowe w tym miesiącu (najbliższe posiedzenie odbędzie się 17 października).   ● [Sentix]   Pozycji euro i CEE broniła informacja o niespodziewanym odbiciu indeksu Sentix, który obrazuje aktualne nastroje inwestorów panujące w strefie euro (-13,8 pkt vs prognoza -15,9 pkt; poprzednio -15,4 pkt).

Przed nami
   [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują dane nt. handlu zagranicznego USA oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: członkini zarządu Banku Adriana Kugler oraz prezesi oddziałów z Atlanty (Raphael Bostic) oraz z Bostonu (Susan Collins).   ● [Scenariusze]   Spadek deficytu handlowego i głosy za zmniejszeniem tempa obniżek stóp Fed w listopadzie będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). Natomiast przeciwny splot informacji mógłby popsuć szyki zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). W tym scenariuszu złoty może odzyskać część strat poniesionych w ostatnich dniach (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000)


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.