Niedocenione ceny

 (piątek, 11-10, 8:50)


 USA: we wrześniu inflacja bazowa nieoczekiwanie wzrosła.
 Masłowska (RPP): Rada prawdopodobnie obniży stopy NBP [dopiero] na początku II kwartału 2025.
 Czechy: we wrześniu inflacja CPI nadspodziewanie wzrosła.
 Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.

Za nami
● [USA]   Wczorajsze dane o amerykańskiej inflacji CPI dostarczyły politykom Banku Rezerwy Federalnej nowych argumentów, za listopadową pauzą w cyklu obniżek stóp Fed. We wrześniu dynamika wzrostu cen konsumentów spadła mniej, niż oczekiwał rynek (2,4% r/r vs prognoza 2,3%; poprzednio 2,5%). W dodatku bazowa inflacja CPI niespodziewanie wzrosła z 3,2% r/r do 3,3%; podczas gdy rynek spodziewał się takiego samego wyniku jak w sierpniu. Prezes oddziału Fed w Atlancie Raphael Bostic powiedział, że jest otwarty na listopadową przerwę. Perspektywa utrzymania oprocentowania stóp funduszy federalnych co najmniej do grudnia podkręciła notowania dolara (EUR/USD min. 1,0900). Natomiast jego zyski limitowała informacja o najwyższej od sierpnia 2023, liczbie wniosków o zasiłek w USA w poprzednim tygodniu (258 tys. vs prognoza 229 tys.; poprzednio 225 tys.).   ● [RPP]   Z kolei straty złotego (EUR/PLN max. 4,3083, USD/PLN max. 3,9483) zmniejszyła opinia Gabrieli Masłowskiej z RPP, że Rada prawdopodobnie obniży stopy NBP [dopiero] na początku II kwartału 2025, jeśli prognozy pokażą, że inflacja będzie się obniżać w sposób trwały.   ● [CZK]   W regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie wyróżniła się korona czeska. Kurs EUR/CZK spadł do min. 25,1186 po informacji o nadspodziewanym wzroście inflacji CPI w Czechach (2,6% r/r we IX vs prognoza 2,4%; poprzednio 2,2%), która zmniejszyła szanse na kolejne obniżki stóp CNB.

Przed nami
   
 ● [PPI, UM]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z USA nt. inflacji PPI we wrześniu oraz nastrojów i oczekiwań inflacyjnych konsumentów w październiku (indeks Uniwersytetu Michigan).   ● [Scenariusze]   Ich spadek będzie argumentem dla polityków Fed za kolejną obniżką stóp w listopadzie, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) oraz pozytywne dla jego rywali z rynków G10 i z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Natomiast wzrost tych wskaźników mógłby skłonić członków FOMC do zrobienia przerwy w luzowaniu amerykańskiej polityki pieniężnej w przyszłym miesiącu. Zrównoważyłoby to podwójne cięcie stóp we wrześniu, które część analityków uważa za monetarny błąd. Takie podejście byłoby wodą na młyn zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) i piaskiem w tryby złotego & co. (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.