Realistyczny koniec czerwonej serii

 (środa, 9-10, 8:50)


 Wnorowski (RPP): najbardziej realistyczny scenariusz dla obniżek stóp NBP to przełom I i II kwartału 2025.
 Niemcy: w sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła najbardziej od stycznia 2023.
 USA: w sierpniu deficyt handlowy zmniejszył się bardziej, niż sugerowała prognoza.
 Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne sześciu polityków Fed oraz protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Za nami
Po dziewięciu wzrostowych sesjach kursu EUR/PLN (najdłuższa taka sytuacja od marca 2022), wczoraj ta seria została przerwana (min. 4,2995).   ● [RPP]   Za dobrą monetę dla złotego inwestorzy wzięli słowa Henryka Wnorowskiego z RPP, że „najbardziej realistyczny scenariusz dla obniżek stóp NBP” to [dopiero] przełom I i II kwartału przyszłego roku.   ● [Fed]   Za dolarem wstawił się prezes oddziału Fed z St. Louis Alberto Musalem, który opowiedział się za kolejnymi obniżkami stóp funduszy federalnych. Aczkolwiek ostrzegł, że proces powinien mieć stopniowy charakter i dostosowany do rozwoju gospodarki. W jego ocenie zbyt szybkie i zbyt mocne cięcia mogą okazać się ryzykowanym rozwiązaniem. Pod wpływem tej wypowiedzi rynek bazowy EUR/USD zbliżył się do granicy 1,10 (max. 1,0997).   ● [DE]   Jednocześnie makroekonomicznym wsparciem dla euro stała się wiadomość o największym od stycznia 2023, wzroście niemieckiej produkcji przemysłowej w sierpniu (2,9% m/m vs prognoza 0,8%; poprzednio -2,9%), która zatarła nieco negatywne wrażenia po poniedziałkowej informacji o największym od początku roku spadku zamówień w przemyśle u naszych zachodnich sąsiadów.   ● [HZ USA]   Pozycji dolara (USD/PLN min. 3,9178) broniły dane nt. handlu zagranicznego USA, które pokazały, że w sierpniu deficyt zmniejszył się bardziej od oczekiwań (-70,4 mld USD vs prognoza -70,5 mld; poprzednio -78,9 mld USD).

Przed nami
   
● [Fed]   Dziś na tapecie znajdzie się amerykańska polityka pieniężna. W ciągu dnia czeka nas sześć wystąpień publicznych członków FOMC. W kolejności chronologicznej głos zabierze prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphael Bostic, prezes oddziału z Dallas Lorie Logan, prezes oddziału z Chicago Austan Goolsbee, prezes oddziału z Richmond Tom Barkin, członek zarządu Banku Philip Jefferson oraz prezes oddziału z Bostonu Susan Collins. W międzyczasie tj. o g. 20:00 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Fed, podczas którego Bank rozpoczął cykl obniżek stóp funduszy federalnych.   ●[Scenariusze]   Jastrzębie sygnały napędzą popyt na amerykańską walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), a gołębie go zatrzymają (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). Bez względu na scenariusz dla dolara, złoty oraz pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,2500, punkt oporu: 4,3300; USD/PLN punkt wsparcia: 3,8000, punkt oporu: 4,0000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.