Miękkie lądowanie za oceanem

 (poniedziałek, 7-10, 8:50)


 USA: we wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym znacząco przekroczyło prognozy.
Dolar jest najdroższy od sześciu tygodni.
 W ubiegłym tygodniu cena ropy Crude wzrosła najbardziej od ponad roku.
 Kalendarz Eko: zamówienia w niemieckim przemyśle, indeks Sentix i sprzedaż detaliczna w Eurolandzie.

Za nami
   ● [USA]   Piątek przyniósł zaskakująco dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. We wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wyniosło 254 tys., znacząco przebijając ostrożne prognozy ekonomistów (140 tys. wg Reuters, 150 tys. wg Dow Jones). Na dodatek dane sierpniowe zostały zrewidowane w górę z 142 tys. do 159 tys.   ● [Giełdy]   Te niespodziewanie dobre wyniki zostały szybko zinterpretowane przez inwestorów jak zapowiedź miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, co zmniejszyło oczekiwania na szybsze luzowanie polityki pieniężnej Fed. Objawem takiego rozumowania była zwyżka rentowności obligacji skarbowych USA (np. dziesięcioletnich o 12 pb. do 3,971%), a także wzrost cen akcji na Wall Street. Najbardziej zyskały spółki technologiczne (Nasdaq Composit: +1,2%) oraz z sektora małych przedsiębiorstw (Russell 2000: +1,5%). Wśród gwiazd parkietu nie zabrakło mega firm jak Tesla, Amazon i Netflix oraz banków JP Morgan Chase i Wells Fargo, których akcje zyskały na wartości aż 3%.   ● [USD, PLN]   W natarciu pozostał dolar, którego rozpędziła nie tylko perspektywa mniejszych i wolniejszych cięć stóp Fed, ale także status bezpiecznego aktywa w kontekście eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i przedłużającego się strajku amerykańskich dokerów. Hurra optymizm limitowały zagrożenia dla rynku pracy w USA, wynikające ze skutków uderzenia Huraganu Helena oraz strajków w Boeingu. Mimo to Indeks dolara zyskał w piątek ponad 0,3%, osiągając wartość 102,09, najwyższą od 19 sierpnia br. Korzystne dla dolara zmiany nie ominęły głównego rynku bazowego EUR/USD (min. 1,0951). Siłą rzeczy globalne niepokoje i dobra passa dolara odbiły się negatywnie na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,3182, USD/PLN (max. 3,9431).   ● [Ropa]   Zwyżka wartości amerykańskiego pieniądza nie przeszkodziła wzrostowi cen ropy (Brent: +0,55%, Crude: +0,91%). Mimo braku poparcia prezydenta Bidena dla potencjalnego ataku odwetowego Izraela na instalacje naftowe Iranu, inwestorzy w coraz większym stopniu wyceniają spadek podaży surowca. W ubiegłym tygodniu cena ropy Crude wzrosła o około 9%, co stanowi największy tygodniowy skok od ponad roku.

Przed nami
   ● [Poniedziałek]   Początek tygodnia przyniesie publikacje danych nt. nastrojów inwestorów (indeks Sentix) oraz sprzedaży detalicznej w strefie euro.   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki będą okazją do rewanżu dla euro i jego sąsiadów z CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1000, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000), a gorsze będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900, punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000) . Wieczorem zielona waluta może jeszcze pójść za głosem polityków Fed, Michelle Bowman oraz Neela Kashkari'ego, których publiczne wystąpienie zaplanowano odpowiednio na godzinę 19:00 i 19:50.   ● [Agenda tygodniowa]   W następnych dniach czeka nas kilka bardzo ważnych wydarzeń ekonomicznych, które mogą istotnie wpłynąć na rynki walutowe. Należą do nich publikacje zapisów przebiegu ostatnich posiedzeń Fed (śr.) i ECB (czw.), a także dane o inflacji CPI w USA (czw.) oraz o nastrojach i oczekiwaniach inflacyjnych amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.