Nastroje na NIE, myślenie na NIE oraz naciski na 2xTAK

 (czwartek, 24-10, 8:50)


 Polska: w październiku zaufanie konsumentów spadło.
 Kotecki (RPP): wysoki poziom inflacji bazowej nie pozwala obecnie myśleć o obniżkach stóp NBP.
 Holzmann (ECB): niektórzy politycy Banku będą naciskać na podwójne cięcie stóp w grudniu.
★ Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami

Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się nastroje anty-złotówkowe i pro-dolarowe.   ● [PLN]   Negatywny trend polskiej waluty podtrzymała wiadomość o spadku zaufania polskich konsumentów w październiku. Obliczany przez GUS bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) stopniał z -13,9 pkt we wrześniu do -15,8 pkt. Wg statystyk to druga najniższa wartość tego indeksu od roku. Straty złotego (EUR/PLN max. 4,3491, USD/PLN max. 4,0393) mogły być nawet większe gdyby nie jastrzębi komentarz Ludwika Koteckiego z RPP, wg którego wysoki poziom inflacji bazowej (4,3% we wrześniu) nie pozwala obecnie myśleć o obniżkach stóp NBP.   ● [USD]   Za to dolar pozostawał beneficjentem oczekiwanej rozbieżności w tempie obniżek stóp, pomiędzy Fed i innymi największymi bankami centralnymi na świecie. Na potwierdzenie tej teorii, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Robert Holzmann powiedział wczoraj, że niektórzy politycy ECB będą naciskać na większe (tj. 50-punktowe) cięcie stóp w grudniu. Prawdopodobieństwo takiego posunięcia wzrosło w ostatnich dniach z 25% do 40%.

Przed nami
   ● [€Z]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczyć mogą indeksy PMI dla krajów Eurolandu. Zyskały one na znaczeniu z powodu październikowego komunikatu ECB, który pokazał, że obawy wśród polityków Banku wzbudziły ''ostatnie wskaźniki aktywności gospodarczej''. Dalszy spadek aktywności biznesowej w strefie euro mógłby zmusić Europejski Bank Centralny do zwiększenia tempa obniżek stóp, co byłoby szkodliwe dla euro oraz korzystne dla jego rywali z G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9000). W przypadku mniej oczekiwanej poprawy koniunktury, reakcja rynku walutowego byłaby odwrotna (punkt oporu EUR/USD: 1,0850; punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500).   ● [USA]   Oprócz wskaźników PMI dla Eurolandu, w drugiej części dnia poznamy także analogiczne dane dla USA. Dodatkowym wyzwaniem makroekonomicznym dla dolara będzie ogłoszenie amerykańskiego raportu jobless claims. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.