Rakietami w złotego

(środa, 2-10, 8:50)


 USA: w sierpniu liczba wakatów w gospodarce wg JOLTS nieoczekiwanie wzrosła.
 Strefa euro: we wrześniu inflacja HICP była najniższa od kwietnia 2021.
 Polska: w poprzednim miesiącu indeks PMI dla przemysłu osiągnął najwyższą wartość od listopada 2023.
 Kalendarz Eko: amerykański raport ADP decyzja RPP ws. stóp NBP oraz wystąpienia publiczne czterech polityków Fed.

Za nami
   ● [USA]   We wtorek inwestorzy likwidowali zakłady na kolejną podwójną obniżkę stóp Fed w listopadzie (najbliższe posiedzenie FOMC odbędzie się 6-7 XI). Katalizatorem tych decyzji była poniedziałkowa wypowiedź prezesa amerykańskiego banku Centralnego Jeromea Powella, który przekazał, że wrześniowa obniżka stóp o 50 pb. nie powinna być interpretowana jako sygnał, że przyszłe posunięcia będą równie agresywne. Pod wpływem tych słów prawdopodobieństwo ponownego jumbo cięcia w przyszłym miesiącu spadło z 53,3% (w poniedziałek) do 35,4% wczoraj (wg narzędzia Fedwatch). Perspektywa zmniejszenia tempa luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej pokrzepiła dolara. Makroekonomicznym atutem zielonej waluty stała się informacja o niespodziewanym wzroście liczby wakatów w gospodarce USA wg JOLTS w sierpniu (8,04 mln vs prognoza 7,655 mln; poprzednio 7,711 mln). Dolar skorzystał również na statusie bezpiecznej waluty w reakcji na wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael (ropa Brent: +2,59%). Pod wpływem tych czynników kurs EUR/USD spadł poniżej granicy 1,11 (min. 1,1045).   ● [€Z]   Jednocześnie obciążeniem dla wspólnej waluty stała się wiadomość o najniższej od kwietnia 2021, inflacji HICP w strefie euro we wrześniu (1,8% r/r vs prognoza 1,8%; poprzednio 2,2%), która zwiększyła szanse (z 80% w piątek do 90%) na październikową obniżkę stóp ECB o 25 pb.   ● [PL]   Pozycji złotego (EUR/PLN max. 4,2911, USD/PLN max. 3,8843) bronił najwyższy od listopada 2023 wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu we wrześniu (48,6 pkt vs prognoza 47,3 pkt; poprzednio 47,8 pkt).

Przed nami
   ● 
[ADP]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć publikacja danych z USA nt. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP. Prognozowany wzrost jego dynamiki może tchnąć więcej optymizmu w notowania dolara, przed piątkowymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a niespodziewany spadek przywróci rynkową presję na zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1250).   ● [Fed]   Okazję do skomentowania dzisiejszych danych i bieżącej polityki Fed, będą mieć prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej w Cleveland (Beth Hammack), St. Louis (Alberto Musalem) oraz z Richmond (Tom Barkin) a także członkini zarządu Banku Michelle Bowman.   ● [RPP]   Gracze z rynku PLN czekają na konkluzje z kończącego się dziś dwudniowego posiedzenia krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy są pewni, że RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie , ale zastanawiają się czy ostatnie obniżki ECB i Fed mogą wpłynąć na złagodzenie stanowiska decydentów z polskiego banku centralnego. Jeżeli tak się stanie to złoty straci (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000), a jeśli nie to zyska (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.