Monetarne nożyce

  (wtorek, 1-10, 8:50)


 Polska: we wrześniu inflacja CPI nadspodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od grudnia 2023.
 Niemcy: w poprzednim miesiącu inflacja HICP po raz pierwszy od lutego 2021, spadła poniżej 2-procentowego celu ECB.
 Powell (Fed): wrześniowa obniżka stóp o 50 pb. nie powinna być interpretowana jako sygnał, że przyszłe posunięcia będą równie agresywne.
 Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w krajach EU i USA, inflacja HICP w Eurolandzie oraz amerykański raport JOLTS.

Za nami
Wczorajsze dane o inflacji w Polsce oraz w Niemczech mogą zwiększyć rozbieżność między politykami NBP i ECB.   ● [PL]   We wrześniu krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) nadspodziewanie wzrósł do najwyższego poziomu od grudnia 2023 (4,9% r/r vs prognoza 4,8%; poprzednio 4,3%). Dostarczyło to politykom RPP ważkich argumentów za utrzymaniem stóp NBP na relatywnie wysokim poziomie przez jeszcze długi czas.   ● [DE]   Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów indeks cen HICP, po raz pierwszy od lutego 2021 spadł poniżej 2-procentowego celu ECB (1,8% vs prognoza 1,9%; poprzednio 2%), co zwiększyło szanse na kolejną obniżkę stóp w strefie euro w październiku. Prezes ECB Christine Lagarde podkreśliła wczoraj, że proces dezinflacji przyspieszył w ostatnich dwóch miesiącach. Perspektywa zwiększenia dysparytetu stóp procentowych między Europejskim Bankiem Centralnym a krajową Radą Polityki Pieniężnej obniżyła kurs EUR/PLN do min. 4,2699.   ● [Fed]   W przeciwnym kierunku podążył rynek USD/PLN, który wystrzelił do max. 3,8530 po tym, jak prezes Fed Jerome Powell powiedział, że wrześniowa obniżka stóp o 50 pb. nie powinna być interpretowana jako sygnał, że przyszłe posunięcia będą równie agresywne. 

Przed nami
   ● [USA]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym mogą wyznaczyć dane z USA nt. aktywności w sektorze przemysłu oraz nt. wakatów w gospodarce. Wyższe wyniki ISM i JOLTS mogłyby zapewnić dolarowi udany początek miesiąca (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000). W przypadku niższych danych zielona waluta może zaliczyć falstart (punkt oporu EUR/USD: 1,1250).   ● [PL]   O pozycji wyjściowej złotego w październiku zdecyduje wrześniowy wynik indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Jego wzrost mógłby ją poprawić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000), a spadek pogorszyć (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).   ● [€Z]   W międzyczasie poznamy jeszcze dane o inflacji HICP w strefie euro. Spadek tego wskaźnika może przesądzić o październikowej obniżce stóp ECB, co będzie negatywnie rzutować na wartość euro.   ● [CHF]   Pozostając przy temacie polityki monetarnej, gracze z rynku CHF powinni dziś zwrócić uwagę na pierwsze oficjalne wystąpienie publiczne Martina Schlegela w roli prezesa banku centralnego Szwajcarii. Jego głos za dalszymi obniżkami stóp SNB będzie szkodliwy dla franka.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.