"Wysoka cena" kontra wysokie oprocentowanie

(czwartek, 3-10, 8:50)


Netanjahu (PM Izraela): Iran zapłaci wysoką cenę za wtorkowy atak rakietowy na Izrael.
USA: we wrześniu zatrudnienie w sektorze prywatnym wg ADP nadspodziewanie wzrosło.
Polska: Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
Kalendarz Eko: amerykański raport jobless claims, konferencja prezesa NBP oraz indeks ISM dla sektora usług.

Za nami
W środę kurs EUR/PLN dotarł do granicy 4,3000 (max. 4,2999), osiągając najwyższy poziom od 12 września br.   ● [Bliski Wschód]   Złoty oraz inne waluty rynków wschodzących straciły na wartości z powodu zaognienia konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po wtorkowym ataku rakietowym Iranu na Izrael, izraelski premier Benjamin Netanjahu zapowiedział odwet ostrzegając, że Teheran zapłaci za to wysoką cenę.   ● [USA]   Na notowania walut EM negatywnie oddziaływał również spadek oczekiwań na kolejną podwójną obniżkę stóp Fed w listopadzie, który wspierał konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1025, USD/PLN max. 3,8985). Wczoraj argumentów za mniejszym cięciem dostarczył politykom Fed także najnowszy raport ADP, który pokazał, że we wrześniu zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym nadspodziewanie wzrosło (143 tys. vs prognoza 120 tys.; poprzednio 103 tys.).     ● [RPP]   Straty złotego limitowała decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie.

Przed nami
Zawartość dzisiejszego kalendarza ekonomicznego bardzo przypomina wczorajszą agendę.   ●
[USA]   Po południu poznamy kolejne ważne dane z gospodarki amerykańskiej dot. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz aktywności w sektorze usług wg ISM. Lepsze wyniki mogą rozpędzić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a spadek go zawrócić (punkt oporu EUR/USD: 1,1250). Posłuchamy także kolejnych wystąpień publicznych polityków Fed: prezesa oddziału z Atlanty Raphaela Bostica oraz prezesa oddziału z Minneapolis Neela Kashkariego.   [RPP]   W Polsce tradycyjnie dzień po posiedzeniu RPP odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jeżeli prezes podtrzyma swoją opinię, że stopy NBP zostaną obniżone dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku wówczas złoty może zyskać na wartości (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Jeśli jednak zasugeruje, że ostatnie cięcia stóp ECB i Fed zmuszają Radę go szybszego luzowania polityki pieniężnej w Polsce, to nasz pieniądz się osłabi (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.