Gasnące silniki wzrostu, czyli czy leci z nami złoty?

 (środa,30-10, 8:50)


 BIEC: w polskiej gospodarce „gasną silniki wzrostu”.
 USA: we wrześniu liczba wakatów w gospodarce była najniższa od stycznia 2021.
 Kalendarz Eko: PKB Eurolandu i USA w III kw., amerykański raport ADP oraz inflacja CPI w Niemczech.

Za nami
   ● [PL]   Według krajowego Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w polskiej gospodarce „gasną silniki wzrostu”. W październiku Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł o 0,3 pkt (z 160,8 pkt we IX do 160,5 pkt). W raporcie podano, że „najbardziej niepokoi utrzymujący się i pogłębiający spadek tempa napływu nowych zamówień do sektora przetwórstwa przemysłowego. Dotyczy to zarówno zamówień realizowanych na rynki zagraniczne, jak i zamówień zaspakajających popyt krajowy (...), który do tej pory był główną siłą napędową gospodarki”. Taki stan rzeczy negatywnie rzutował na wartość złotego (EUR/PLN max. 4,3555, USD/PLN max. 4,0380).   ● [USA]   Straty naszego pieniądza zredukowała (EUR/PLN min. 4,3373, USD/PLN min. 4,0059) informacja o najniższej od stycznia 2021, liczbie wakatów w gospodarce USA wg JOLTS we wrześniu (7,44 mln vs prognoza 7,99 mln; poprzednio 7,86 mln), która osłabiła konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0826). Pozycji zielonej waluty broniła wiadomość o najlepszych od stycznia nastrojach amerykańskich konsumentów w październiku. Indeks Conference Board wystrzelił do 108,7 pkt z 99,2 pkt we wrześniu, podczas gdy rynek oczekiwał jego marginalnego wzrostu do 99,5 pkt.

Przed nami
   
● [PKB]   Środa przyniesie publikacje wstępnych danych nt. wzrostu gospodarczego Eurolandu oraz Stanów Zjednoczonych w III kwartale. Można więc założyć, że zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku walutowym wskaże wyższy PKB. Lepsze wyniki ze strefy euro umocnią wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0850) oraz jej sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9000). Z kolei przewaga gospodarki USA będzie premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750; punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0500) .   ● [CPI, ADP]   Poza tym poznamy jeszcze dane o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP oraz o CPI w Niemczech. Wynik ADP wpłynie na oczekiwania ws. piątkowego NFP, a niemiecka inflacja pokaże tendencje cenowe w Eurolandzie. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.