Przedsiębiorcy i konsumenci się cieszą ... gdzie indziej

  (poniedziałek, 14-10, 8:50)


 Niemcy: w październiku nastroje biznesowe wg IFO poprawiły się po raz pierwszy od maja br.
 Šimkus (ECB): nie widzę powodu do 50-punktowej obniżki stóp w strefie euro.
USA: w tym miesiącu nastroje konsumentów są najlepsze od kwietnia br.
 Kalendarz Eko: amerykański indeks Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami

Piątek przyniósł kilka pokrzepiających wiadomości dla euro, które ma za sobą najgorszy tydzień od lutego.   ● [DE]   Wsparcie dla wspólnej waluty znów nadeszło z Niemiec, a konkretnie z instytutu IFO, który poinformował o pierwszej od maja br., poprawie nastrojów biznesowych za Odrą. W październiku indeks podskoczył do 86,5 pkt (z 85,4 pkt we wrześniu), podczas gdy rynek oczekiwał jego marginalnego wzrostu do 85,6 pkt.   ● [ECB]   Równie pocieszająco dla zwolenników euro wybrzmiała wypowiedź Gediminasa Šimkusa z Europejskiego Banku Centralnego. Prezes Banku Litwy powiedział, że nie widzi powodu do 50-punktowej obniżki stóp ECB, którą w ostatnich dniach zaczął wyceniać rynek.   ● [FR]   Zyski wspólnej waluty (EUR/USD max. 1,0839, EUR/PLN max. 4,3543) przecięła decyzja agencji Moody’s o obniżaniu perspektyw ratingu kredytowego Francji (Aa2) ze stabilnego do negatywnego.   ● [ECB]   Jednocześnie pozycji dolara (USD/PLN max. 4,0377) bronił raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że w październiku nastroje amerykańskich konsumentów nieoczekiwanie wzrosły do najwyższego poziomu od kwietnia br. (70,5 pkt vs prognoza 69 pkt; poprzednio 70,1 pkt).

Przed nami
   ● [Dziś]   Na tle kolejnych dni tygodnia, poniedziałek zapowiada się mało atrakcyjnie pod względem rangi wydarzeń ekonomicznych. Jedyna warta odnotowania publikacja makro to indeks Dallas Fed dla przemysłu, który pokaże nam, jak w październiku zmieniła się aktywność przemysłu w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej). Wzrost tego wskaźnika mógłby zapewnić zielonej walucie dobrą pozycję startową w tym tygodniu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750), a spadek ją pogorszy (punkt oporu EUR/USD: 1,0850). W każdym z tych dolarowych scenariuszy, waluty rynków wschodzących (w tym złoty) znajdą się na drugim biegunie (EUR/PLN wsparcie: 4,2800, opór: 4,3800, USD/PLN wsparcie: 3,9000, opór: 4,0500).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to w środę poznamy PKB USA w III kw., w czwartek inflację w Polsce (CPI) i w Stanach Zjednoczonych (PCE core), a w piątek amerykańskie payroll'sy.   ● [Geopolityka]   Języczkiem u wagi dla inwestorów pozostaje nadal sytuacja na Bliskim Wschodzie po tym jak w sobotę nad ranem Izrael przeprowadził drugą serię uderzeń odwetowych na Iran.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.