Atak ISIS w Paryżu i wypowiedź sekretarza skarbu USA podnoszą ciśnienie inwestorów przed wyborami we FR (nd). Spada apetyt na PLN.

(piątek, 21-04, 8:00)
Za nami
W czwartek najbardziej oczekiwanym wydarzeniem na rynkach finansowych była ostatnia debata prezydencka przed niedzielną I turą wyborów we Francji. Rangę tego wydarzenia zwiększały wyrównane sondaże przedwyborcze oraz informacja agencji Bloomberga według, której 40% Francuzów jeszcze nie zdecydowało na kogo odda swój głos. Jeszcze przed rozpoczęciem telewizyjnego starcia wspólna waluta znalazła się na fali wznoszącej wspierana zwyżką cen produkcyjnych (PPI) w Niemczech do 3,1% r/r (najwyższy poziom od 5 lat) oraz najnowszym sondażem z Francji, który prognozował gładkie zwycięstwo proeuropejskiego Macrona w drugiej rundzie wyborów prezydenckich. W rezultacie o godzinie 11:30 rynek EUR/USD zameldował się na maksymalnym poziomie 1,0778, a w podtrzymaniu wysokiej wartości euro pomogły gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki (indeks FED z Filadelfii i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych). Z odsieczą dolarowi przyszedł (po raz kolejny w ostatnich dniach) sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin, który powiedział wczoraj, że "jest bardzo blisko przedstawienia poważnej reformy podatkowej". Z kolei wspólnej walucie podcięły skrzydła tragiczne wydarzenia w Paryżu, gdzie wojownicy tzw. państwa islamskiego zastrzelili policjanta oraz ranili dwóch innych. Ponieważ incydent ten miał miejsce zaledwie 3 km od studia, gdzie trwała telewizyjna debata prezydencka, kandydaci skupili się na przedstawieniu swojego stanowiska ws. walki z terroryzmem. Część pretendentów podjęła nawet decyzję o zawieszeniu w dniu dzisiejszym swojej kampanii wyborczej. Ostatecznie rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0718 (-0,08% od 8:00), GBP/USD 1,2818 (-0,03% od 8:00), USD/JPY 109,32 (+0,39% od 8:00). Globalnym trendom uległa także złotówka. Wzrost kursu EUR/USD wywindował rynek EUR/PLN do najwyższego poziomu od 23 marca tj. 4,2764 (o g. 19:00). Z kolei odzyskujący wigor dolar podbił notowania USD/PLN powyżej granicy 3,9800 (max. 3,9879 dziś o g. 8:25). Straty polskiej waluty zamortyzowała wczorajsza zaskakująco pozytywna informacja z GUSu nt. marcowych wyników produkcji przemysłowej (11,1% r/r tj. najwyżej od grudnia 2010 r.) oraz sprzedaży detalicznej (9,7% r/r - trzeci najlepszy wynik w ostatnich 5 latach).
Przed nami
Mimo zbliżającej się pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji (niedziela) nie można zlekceważyć nowych danych makro. Dziś zgodnie z kalendarzem ekonomicznym poznamy wyniki brytyjskiej sprzedaży detalicznej, wstępne publikacje indeksów PMI dla przemysłu i usług z Niemiec, Eurolandu i USA oraz informacje nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem. Zdaniem analityków na szczególną uwagę zasługują ww. publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Dobre wyniki z największej gospodarki świata w połączeniu z trudnym do przewidzenia rezultatem francuskiego głosowania mogą dać impuls do przepływu krótkoterminowego kapitału w stronę dolara kosztem euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,0690) oraz walut regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0000). Odwrotny scenariusz napotka na przeszkodę w postaci barier technicznych: opór EUR/USD: 1,0780, wsparcie EUR/PLN: 4,2250, USD/PLN: 3,9400 oraz obaw inwestorów ws. niedzielnych rozstrzygnięć politycznych we Francji. Według większości sondaży do drugiej rundy wyścigu do Pałacu Elizejskiego przejdą: prounijny Emmanuel Macron oraz eurosceptyczna Marine Le Pen. Realizacja takiego scenariusza przy poparciu dla Le Pen nie przekraczającym 30% powinna wzmocnić wspólną walutę, gdyż większość badań ankietowych wskazuje na wyraźne zwycięstwo Macrona w finałowym starciu (7 maja). Zdaniem politologów Macron poradzi sobie także w II rundzie ze zdobywającym coraz większe poparcie Jean-Luc'iem Melenchonem. Najgorszą kombinacja dla euro (oraz PLN) byłby antyunijny skład finału: Le Pen oraz Melenchon. Według ekonomistów taki rozkład głosów może okazać się globalnym szokiem ekonomicznym porównywalnym do Brexitu i jesiennej wygranej Donalda Trumpa w wyścigu do Białego Domu. Widmo Frexitu spowodowałoby wyprzedaż EUR oraz CEE. Warto pamiętać, że od jutra obowiązuje cisza wyborcza, stąd nie będą publikowane żadne nowe sondaże, a do czasu zamknięcia lokali wyborczych (tj. w niedzielę do g. 20:00) kandydaci nie mogą się wypowiadać publicznie. W tym czasie poznamy pierwsze sondaże exit poll, zaś oficjalne wyniki 2-3 godziny później. Mimo prymatu francuskiej polityki warto także pamiętać o dzisiejszej rewizji ratingu Polski przez agencje Standard & Poor's. Choć eksperci nie spodziewają się jego zmiany pamięć o wydarzeniach sprzed ponad roku będzie studzić apetyt na złotego.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.