Rośnie ryzyko zatrzymania pracy administracji USA i niepewność związana z jutrzejszą prezentacją projektu reformy podatkowej Trumpa.

(wtorek, 25-04, 8:00)
Za nami
W poniedziałek uczestnicy globalnych rynków finansowych z ulgą przyjęli informację o wyniku I tury wyborów prezydenckich we Francji, w której zgodnie z wcześniejszymi sondażami najwięcej głosów uzyskał prounijny kandydat Emmanuele Macron. Ponad 20 punktowe prowadzenie tego polityka nad eurosceptyczną Marine Le Pen w prognozach dotyczących wyniku finałowej rundy pozwala inwestorom dużo spokojniej patrzeć w przyszłość. Ich opinie podziela rynek walutowy, na którym euro było wczoraj wyceniane najwyżej od wielu miesięcy w stosunku do swoich globalnych konkurentów (max. EUR/USD: 1,0936, EUR/JPY: 120,88). Statystki pokazują, że wspólna waluta ma za sobą najlepszy dzień od czerwca ubiegłego roku. Dobrą atmosferę wokół euro budował także najwyższy od lipca 2011 roku wynik indeksu instytutu Ifo (112,9 pkt vs. prognoza 112,5 pkt), który informuje o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców. Po niewielkiej korekcie rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0868, GBP/USD 1,2795, USD/JPY 109,72. Spadek napięcia na europejskiej scenie politycznej windował notowania głównych indeksów giełdowych Starego Kontynentu. Prym w tym gronie wiódł francuski CAC40 (+4,14% do 5268,85 pkt), który zameldował się wczoraj na historycznych maksimach. Podobne rekordy ustanowiły także niemiecki DAX (+3,37% do 12454,98 pkt) oraz amerykański Nasdaq (+1,24% do 5983,82 pkt). Z tych samych powodów wzrósł popyt na francuskie obligacje 10-letnie (- 8,40 pb do 0,786%), które cieszyły się wczoraj największym zainteresowaniem od 4 miesięcy. Poprawa globalnego klimatu inwestycyjnego utrzymała apetyt na waluty regionu CEE, w tym na złotego, który był jednym z największych wygranych spadku prawdopodobieństwa Frexitu. Tę okazję wykorzystali nasi importerzy, którzy w najkorzystniejszym momencie kupowali euro po 4,2241 (o g. 12:30) tj. najtaniej od 10 kwietnia, zaś dolara po 3,8905 (o g. 12:30).
Przed nami
W najbliższych dniach radary inwestorów będą nastawione na francuską i amerykańską scenę polityczną. Widmo zatrzymania pracy administracji USA w związku z wyczerpaniem ustalonego przez Kongres limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych oraz spodziewane kolejne sondaże potwierdzające wyraźną przewagę Macrona nad Le Pen przed finałową rundą wyborów prezydenckich (7.V) mogą zachęcać inwestorów do otwierania nowych pozycji w euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0935). Taki scenariusz może podtrzymać apetyt na waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2250, USD/PLN: 3,8850). Optymistyczną przyszłość dla złotego w swojej prognozie zakładają ekonomiści banku Morgan Stanley, którzy uważają, że wynik niedzielnych wyborów we Francji spowoduje, iż polska waluta będzie się dalej umacniać. Zdaniem analityków tego banku, Polska pozostaje jedną z najszybciej rosnących gospodarek rynków wschodzących spoza Azji. Stabilizacja sytuacji w polityce europejskiej sprzyja przesunięciu uwagi inwestorów na dane makroekonomiczne. Dziś największe zainteresowanie budzą nowe dane makro ze Stanów Zjednoczonych (m.in. sprzedaż nowych domów oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board). Dobre wyniki zza oceanu w połączeniu z niedawną zapowiedzią Trumpa dotyczącą ogłoszenia w środę planu reformy podatkowej mogą zachęcać do realizacji zysków (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0820). W tej sytuacji zakupy dolara mogą być także finansowane ze sprzedaży walut EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,9500).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
 
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.