PLN traci w obawie przed Frexitem i przez wysokie napięcie geopolityczne wokół Syrii i Korei Północnej.

(wtorek, 11-04, 8:00)
Za nami
Zbliżające się wybory prezydenckie we Francji (I tura – 23 kwietnia; II – 7 maja) powoli stają się wiodącym wydarzeniem ekonomicznym na rynkach finansowych. Emocje wokół tego głosowania podkręcił najnowszy, wyrównany sondaż oraz znaczny wzrost poparcia dla reprezentanta skrajnej lewicy Jeana-Luca Mélenchona. W swoim programie proponuje on m.in. wprowadzenie 32-godzinnego tygodnia pracy, wyjście Francji z NATO oraz podobnie jak Le Pen, zorganizowanie referendum w sprawie członkostwa w UE. Zdaniem analityków jego rosnące poparcie budzi niepokój, gdyż 1/3 Francuzów wciąż nie wie, na kogo zagłosuje. Wzrost obaw inwestorów przed zmaterializowaniem się czarnej wizji Frexitu obrazuje sytuacja na rynku długu, gdzie spread pomiędzy rentownościami obligacji Francji i Niemiec wzrósł do najwyższego poziomu od lutego. Dolar pozostawał silny, ale brak dalszych impulsów wspierających zieloną walutę oraz nastrój wyczekiwania na wieczorne wystąpienie prezes FED Janet Yellen zachęciły niektórych inwestorów do odwracania długich pozycji. W konsekwencji wyhamowania prodolarowego trendu euro odzyskało część strat wobec amerykańskiej waluty docierając maksymalnie do poziomu 1,0607 (o g. 17:30). Wzrost wartości wspólnej waluty wspierał najwyższy od sierpnia 2008 roku wynik indeksu Sentix (23,9 pkt. vs. prognoza 21 pkt.), który odzwierciedla poziom zaufania wśród europejskich inwestorów. Już po zamknięciu sesji w Nowym Jorku prezes Banku Rezerwy Federalnej w swoim wystąpieniu na University of Michigan Ford School podkreśliła, że FED planuje stopniowo podnosić stopy procentowe by utrzymać wysoki wzrost gospodarczy za oceanem, nie powodując przy tym przegrzania gospodarki. Z racji tego, że Yellen nie odniosła się do ujawnionego niedawno planu redukcji bilansu Banku, jej słowa przeszły przez rynek bez echa. Globalny spadek apetytu na ryzyko inwestycyjne wywołane niepewnością ws. wyniku francuskich wyborów oraz napiętą sytuacja geopolityczna na świecie osłabiły pozycję wyjściową walut EM, w tym złotego. W rezultacie kurs USD/PLN pokonał psychologiczną barierę 4,0000 (max. 4,0048 o g. 12:15), natomiast rynek EUR/PLN zameldował się na maksymalnym poziomie 4,2413 (o g. 17:30). Z mediany prognoz zebranej przez PAP wynika, że do końca kwietnia kurs EUR/PLN wzrośnie do poziomu 4,2500. Jednym z największych przegranych na rynkach wschodzących był wczoraj koreański won (USD/KRW: +0,68%). Południowokoreańska waluta znalazła się pod presją informacji o zbliżającym się do Północnej Korei amerykańskim lotniskowcu. Straty w obozie EM ograniczały rosnące ceny ropy (Brent: +1,41% do 56,01 USD/bbl; Crude: +1,59% do 53,14 USD/bbl), którym sprzyjały informacje z Libii o kolejnym zamknięciu największego pola naftowego w tym kraju.
Przed nami
Spośród nowych danych makroekonomicznych, których publikacje zaplanowano na dziś, warto zwrócić uwagę na wynik indeksu Instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech oraz na dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro (g. 11:00). Gorsze wyniki mogą spowodować straty wspólnej waluty (EUR/USD wsparcie: 1,0570). Z kolei lepsze dane zachęcą do jej zakupów (opór: 1,0610). Warto także pamiętać o dzisiejszym wystąpieniu prezesa oddziału FED w Minneapolis Neela Kashkari'ego (19:45). Oprócz tego na radarach inwestorów pozostanie polityka, która w ostatnich dniach premiowała dolara. Uspokojenie sytuacji geopolitycznej może sprzyjać relatywnie wysoko oprocentowanemu złotemu (wsparcie EUR/PLN: 4,2080, USD/PLN: 3,9500). Obok ryzyka eskalacji napięcia wokół Syrii oraz Korei Północnej zagrożeniem w Europie jest Francja, gdzie 23 kwietnia odbędzie się I tura wyborów prezydenckich (najbliższe punkty oporu: EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 4,0050). Kolejne impulsy dla złotego mogą nadejść z krajowego podwórka. O godzinie 14:00 czeka nas publikacja finalnej inflacji CPI w marcu. Wyniki wyższe od prognoz (tj. 2%) będą wspierać polską walutę i na odwrót. Analitycy ostrzegają przed spadkiem płynności na rynku walutowym, co jest związane z rozpoczęciem wyjazdów inwestorów na Święta Wielkanocne i może zachęcać do zamykania pozycji.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.