Obawy Draghi'ego o stabilny wzrost inflacji w EZ posyłają euro na deski. Zyski USD i straty PLN hamuje oczekiwanie na dzisiejszy PKB USA.

(piątek, 28-04, 8:00)
Za nami
Czwartkowa sesja rozgrywała się wokół konferencji prezesa Mario Draghi'ego i ustaleń z wczorajszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Co prawda wśród ekonomistów panowała pełna zgodność ws. spodziewanego utrzymania monetarnego kursu ECB, to od kilku dni trwały ożywione spekulacje na temat możliwej bliskiej zmiany nastawienia w polityce pieniężnej Banku inspirowane doniesieniami agencji Reutersa (więcej nt. temat w naszym Alercie FX z 26 kwietnia). Już na początku konferencji Draghi'ego oczekiwania inwestorów ws. przyszłych działań Rady przybrały na sile. Jego optymizm dotyczący ożywienia gospodarczego w strefie euro doprowadził do wzrostu kursu EUR/USD do pułapu 1,0933 (o g. 14:40). Jednak dalszy przebieg tego spotkania odbywał się według gołębiego scenariusza. Draghi stwierdził m.in., że nie dyskutowano o zmianie kierunku polityki Banku. Dodatkowo wyraził obawy o stabilny wzrost inflacji w Eurolandzie. Odpowiedzią rynku walutowego na te słowa był spadek wartości wspólnej waluty, której wartość mierzona w dolarach spadła do min. 1,0851 (o g. 16:10). Jednak dalsze zyski zielonej waluty uniemożliwiły niepokojące sygnały z amerykańskiej gospodarki. Rozczarowały zarówno najwyższa od 4 tygodni liczba wniosków o zasiłek, jak i najniższe od roku tempo wzrostu zamówień na dobra trwałego użytku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Losy euro podzieliła wczoraj korona szwedzka (EUR/SEK:+0,56%), którą na deski posłał Riksbank. Zaskoczeniem okazała się decyzja szwedzkiego Banku Centralnego, który przedłużył swój program skupu obligacji na drugą połowę tego roku. Dobrze za to radził sobie funt (USD/GBP max. 1,2918 o g. 9:00) wspierany przez raport Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu, który pokazał najszybsze od 19 miesięcy tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w Zjednoczonym Królestwie. Dynamika zmian w G10 odcisnęła także swój ślad na notowaniach złotego (EUR/PLN min. 4,2166 o g. 14:20, max. 4,2313 o g. 10:00; USD/PLN min. 3,8597 o g. 14:40, max. 3,8935 o g. 16:10). Jednym z największych wygranych w obozie EM było wczoraj meksykańskie peso (USD/MXN: -0,66%), które zyskało na fali zapowiedzi Trumpa dotyczącej pozostania USA w NAFTA (tj. porozumienie o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem).
Przed nami
Dziś tendencje rynkowe będą kształtować arcyważne dane z USA (wstępny wynik PKB w I kw, inflacja PCE core, deflator PKB). Słabsze wyniki zza oceanu mogą pogrążyć dolara (punkt oporu EUR/USD 1,0950) i skierować kapitał w stronę innych walut G-10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2080, USD/PLN 3,8570). Z kolei lepsze dane amerykańskie mogą przynieść odwrotny skutek (punkt wsparcia EUR/USD 1,0850; punkty oporu: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,9000). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych na uwagę zasługują dziś szacunkowe dane Eurostatu nt. kwietniowej inflacji HICP w strefie euro oraz wyniki amerykańskich indeksów: Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. Czujność należy także zachować w przypadku wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej. Dziś głos zabiorą: członek zarządu FED Lael Brainard oraz Patrick Harker, prezes FED z Filadelfii. Warto pamiętać, że obaj politycy posiadają prawo do udziału w głosowaniach dotyczących amerykańskiej polityki pieniężnej do końca roku. Jeśli chodzi o notowania funta, najwięcej emocji rozpala dzisiejsza publikacja wstępnego wyniku PKB UK w I kwartale. Poza weekendem na horyzoncie widać już posiedzenie Banku Rezerwy Federalnej oraz debatę Macron-Le Pen (środa), która może zaważyć na wyniku francuskich wyborów prezydenckich (7 maja).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
 
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.