Plan cięcia podatków w USA dodaje siły dolarowi. EUR i PLN czekają na dzisiejszą decyzję ECB.

(czwartek, 27-04, 8:00)
Za nami
W środę ekonomicznym tematem numer jeden była prezentacja długo oczekiwanej reformy podatkowej Donalda Trumpa. Jeszcze przed tym wydarzeniem, emocje w tej sprawie rozgrzał sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin zapowiadając największą obniżkę podatków w historii kraju. Jego wypowiedź przełożyła się na aprecjację dolara w stosunku do euro (EUR/USD min. 1,0856 o g. 17:30) i jena (max. 111,78 o g. 19:30 tj. najwyżej w kwietniu). Projekt przedstawiony wieczorem potwierdził słowa szefa amerykańskiego resortu finansów. Plan zakłada m.in. obniżenie podatku dla przedsiębiorstw z 35% do 15%, zniesienie 3,8% podatku na opiekę zdrowotną (Obamacare) oraz zmniejszenie liczby progów podatkowych dla osób prywatnych. Wśród walut G10 na przeciwnym biegunie znalazł się wczoraj australijski dolar (AUD/USD: -0,78%%), który stracił na wartości w reakcji na słabsze od oczekiwań dane dot. inflacji CPI. Globalny powrót apetytu na dolara negatywnie wpłynął na notowania walut rynków wschodzących, w tym złotego. Kurs EUR/PLN wzrósł w kulminacyjnym punkcie wczorajszej sesji do pułapu 4,2308 (g. 18:00), a rynek USD/PLN zbliżył się do psychologicznej granicy 3,9000 (max. 3,8940 o g. 17:30). Straty polskiej waluty amortyzowała opublikowana wczoraj przez GUS najniższa od 26 lat stopa bezrobocia w naszym kraju (tj. 8,1%). Największym wygranym wśród walut EM była wczoraj turecka lira, która zyskiwała na fali decyzji Banku Centralnego Turcji o kolejnej podwyżce krótkoterminowej stopy pożyczkowej dla rodzimych banków z 12.25% z 11.75% (USD/TRY min. 3,5654 tj. najniżej od 2 miesięcy). Dziś rano w centrum uwagi inwestorów znalazła się Japonia, gdzie zakończyło się posiedzenie Banku Japonii. Zgodnie z oczekiwaniami polityka pieniężna BoJ pozostała bez zmian jednak warto odnotować, że Bank podwyższył prognozę dotyczącą wzrostu PKB Japonii na obecny rok finansowy.
Przed nami
Dziś najważniejszym wydarzeniem na rynkach finansowych będzie decyzja Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej Eurolandu. Jej ogłoszenie zaplanowano na godzinę 13:45. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja z udziałem prezesa Mario Draghi'ego (o g. 14:30). Co prawda analitycy nie spodziewają się zmiany obecnego kursu monetarnego ECB jednak ostatnie spekulacje Reuters'a (szczegóły w naszym wczorajszym Alercie FX) wzbudzają niepewność inwestorów. Można się spodziewać, że podczas dzisiejszej konferencji  Draghi zostanie poproszony o komentarz w tej spawie. Jeżeli prezes ECB potwierdzi możliwość rozpoczęcia stopniowego zaostrzania polityki pieniężnej Eurolandu w tym roku należy się spodziewać wzrostu wartości euro kosztem dolara oraz walut CEE i złotego (EUR/USD opór: 1,0950; EUR/PLN wsparcie: 4,2080, USD/PLN wsparcie: 3,8570). Zdaniem analityków bardziej prawdopodobny jest jednak przeciwny scenariusz, który będzie działał na korzyść dolara i złotego (EUR/USD wsparcie: 1,0850; EUR/PLN opór: 4,2500, USD/PLN opór: 3,9150). Spośród nowych danych makro, których publikacje zaplanowano na dziś warto zawrócić uwagę na: inflację CPI z Niemiec (g. 14:00) oraz kolejne informacje z gospodarki USA dot. zamówień w przemyśle oraz liczby nowych wniosków o zasiłek (14:30).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
 
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.