Złoty w defensywie przed debatą prezydencką we FR (20:00) i przez obawy o wynik I tury wyborów (nd.). EM w odwrocie z powodu przeceny ropy.

(czwartek, 20-04, 8:00)
Za nami
Po dynamicznych wydarzeniach poprzedniej sesji, wywołanych zapowiedzią przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX), środa przyniosła korektę. We wtorek szterling zanotował drugi największy dzienny zysk od 2008 roku (GBP/USD max.: 1,2906), zaś rynek EUR/USD zameldował się na najwyższym pułapie od 3 tygodni (max.: 1,0737). Z kolei wczoraj amerykańska waluta zwyżkowała (min. GBP/USD: 1,2772, EUR/USD: 1,0700) odreagowując wcześniejsze zmniejszenie oczekiwań ws. szybkiego tempa podwyżek FED oraz wzrost obaw dotyczących zdolności prezydenta Trumpa do wdrożenia jego "fenomenalnego" programu gospodarczego. Spadek entuzjazmu inwestorów wobec zielonej waluty tłumaczy rynek terminowy, który wycenia obecnie szanse podwyżki stóp funduszy federalnych podczas czerwcowego posiedzenia na 49%, podczas gdy jeszcze na początku miesiąca rynkowe prawdopodobieństwo takiego posunięcia wynosiło aż 71%. Natomiast wczorajszą zadyszkę euro usprawiedliwia wzrost niepewności ws. wyniku I tury wyborów prezydenckich we Francji (więcej na ten temat w części "Przed nami"). Konsekwencją wczorajszej korekty był m.in. wzrost indeksu mierzącego zmianę wartości dolara wobec sześciu najpopularniejszych walut G10 z poziomu 99.465 (najniższego od 28 marca br.) do maksymalnego pułapu 99.752. Atrakcyjność amerykańskiej waluty poprawili prezes oddziału FED w Bostonie Eric Rosengren, który powiedział, że redukcja bilansu Banku nie będzie miała dużego wpływu na ścieżkę podwyżek stóp procentowych za oceanem oraz sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin, który w wypowiedzi dla FT zaprzeczył rzekomej próbie werbalnego osłabienia dolara przez prezydenta Trumpa w zeszłym tygodniu. W efekcie tych przetasowań rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0716 (-0,03% od 8:00), GBP/USD 1,2787 (-0,31% od 8:00), USD/JPY 108,84 (+0,16% od 8:00). Rosnące obawy o wynik zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji odciskają coraz większe piętno na notowaniach aktywów z rynków wschodzących powodując m.in. straty większości walut z tego koszyka. Wczoraj wśród przegranych znalazła się także złotówka. Kurs USD/PLN w maksymalnym punkcie wzrósł do poziomu 3,9773 (o g. 17:30), natomiast rynek EUR/PLN pokonał silny punkt oporu 4,2550 (max. 4,2571 o g. 20:00). Pesymistyczną atmosferę w obozie EM potęgowały negatywne sygnały z rynku ropy (Brent: -3,14% do 53,08 USD/bbl; Crude: -2,90% do 50,85 USD/bbl), która traciła na wartości w reakcji na informacje agencji EIA nt. zaskakującego wzrostu zapasów benzyny i dalszym wzroście wydobycia w USA.
Przed nami
Dziś największe zainteresowanie budzi ostatnia debata telewizyjna kandydatów startujących w francuskim wyścigu prezydenckim. Jej wagę podnosi bliski termin pierwszej tury wyborów (niedziela) oraz duża rzesza niezdecydowanych Francuzów (ok. 40%). Ostatnie sondaże pokazały, że różnice pomiędzy czterema głównymi pretendentami (Macronem, Le Pen, Fillonem i Melenchonem) są niewielkie i mieszczą się w granicach błędu statystycznego. Według najnowszej ankiety agencji Bloomberga, gdyby wybory odbyły się teraz to do drugiej rundy przeszliby Macron (23% głosów) oraz Le Pen (22,3%). W tym badaniu Fillon i Melenchon zdobyli po 19,5% głosów. Telewizyjna konfrontacja odbędzie się o godzinie 20:00. Wygranie debaty przez eurosceptyczną Marine Le Pen bądź antyunijnego Jean-Luc'a Melenchona może wywołać wzrost niepewności politycznej, a tym samym spowodować spadek notowań euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0690) oraz walut regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 4,0000). Z kolei jeżeli z dzisiejszego pojedynku zwycięsko wyjdzie umiarkowany kandydat Emmanuel Macron, to spadek ryzyka politycznego może zachęcić inwestorów do zakupów wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) oraz walut Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2250, USD/PLN: 3,9400). Na losy złotego będą także wpływać marcowe wyniki polskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, których publikację przewidziano na godzinę 14:00. Analitycy spodziewają się ich wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca, co mogłoby wesprzeć notowania złotego. Natomiast dane gorsze od prognoz przyniosą zgoła odmienny skutek. Warto także pamiętać o nowej porcji wiadomości ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Na uwagę zasługują dziś: indeks FED z Filadelfii oraz cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (g. 14:30).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.