Dolar odrabia straty po dobrych danych makro zza oceanu i wynikach JP Morgan, CITI. Mega bomba USA zrzucona na ISIS uderza rykoszetem w złotego.

(piątek, 14-04, 8:00)
Za nami
Czwartkowa sesja na rynkach finansowych zakończyła się w nerwowej atmosferze z powodu zaskakującej informacji podanej wieczorem przez agencję Associated Press o zrzuceniu przez Stany Zjednoczone mega bomby GBU-43 na kompleks jaskiń w Afganistanie zajmowanych przez bojowników tzw. państwa islamskiego. Jednak zanim do tego doszło dolar niemal w całości zdążył już odrobić straty spowodowane środową wypowiedzią Donalda Trumpa dla Wall Street Journal. Dzień wcześniej prezydent USA powiedział, że amerykańska waluta jest zbyt silna i wolałby utrzymać stopy procentowe na niskim poziomie. Jego komentarz dotyczący polityki pieniężnej zerwał z wieloletnią praktyką jego poprzedników (zarówno z partii Demokratów, jaki i Republikanów) polegającej na powstrzymywaniu się od komentowania działań niezależnego Banku Rezerwy Federalnej. Słowa Trumpa zostały odebrane przez inwestorów jako powrót do źle widzianej protekcjonistycznej retoryki, powodując największe jednodniowe osłabienie dolara w ciągu ostatnich 3 tygodni. W odwróceniu skutków wypowiedzi prezydenta pomogły zielonej walucie dobre wyniki kwartalne amerykańskich banków (np. JP Morgan i Citigroup). Inwestorzy przywiązują do nich dużą wagę ze względu na silną korelację ich kondycji finansowej z koniunkturą gospodarczą w USA. Podobny skutek odniosły nowe dane makroekonomiczne zza oceanu. Na plus zaskoczyły: niższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (234 tys. vs. prognoza 242 tys.) oraz wyższy niż się spodziewano wynik indeksu Uniwersytetu Michigan (98 pkt. vs. 96,6 pkt.), opisującego nastroje konsumentów w USA. Czynniki ekonomiczne oraz informacja o amerykańskim ataku bombowym w Afganistanie spowodowały spadek kursu EUR/USD do min. poziomu 1,0609 (o g. 16:05). Dolar umocnił się także na innych frontach G-10, drożejąc m.in.. wobec funta (GBP/USD min.: 1,2500 o g. 22:50). Stosunkowo najmniejsze zyski amerykańska waluta odnotowała w stosunku do jena (USD/JPY max. 109,40 o g. 15:40), którego w dalszym ciągu premiuje wysokie ryzyko geopolityczne. Warte odnotowanie jest, że wczorajsza sesja przebiegała w warunkach niższej płynności spowodowanej zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Złoty podążał za głównym nurtem zmian na rynkach globalnych, przez co oddał większość zysków wypracowanych w środę w stosunku do dolara (USD/PLN max. 4,0061 o g. 22:00) oraz utrzymał status quo w relacji do euro (min. 4,2399 - max. 4,2517). Jednym z największych przegranych wczorajszej sesji w obozie EM była turecka lira (USD/TRY:+0,33%). Waluta tego kraju znalazła się pod presją zbliżającego się niedzielnego referendum ws. zmian systemu parlamentarnego na prezydencki, które dałoby prezydentowi Erdoganowi dużo większą władzę. 
Przed nami 
W dniu dzisiejszym obok geopolityki w centrum uwagi inwestorów znajdą się liczne informacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejsze będą wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej, ale oprócz nich duże zainteresowanie budzą publikowane w tym samym czasie (tj. o g. 14:30) dane nt. inflacji CPI. Analitycy przestrzegają przed możliwą, zwiększoną zmiennością cen wynikającą z ograniczonej płynności rynków w świąteczny Wielki Piątek. Dobre wyniki z największej gospodarki świata będą argumentem za zwiększeniem pozycji w dolarach przed świątecznym długim weekendem (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570). Ten scenariusz może zagrozić walutom EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2550, USD/PLN: 4,0200). Z kolei słabe dane zza oceanu odniosą przeciwny skutek (punkt oporu EUR/USD: 1,0680). Oprócz barier technicznych (wsparcie EUR/PLN: 4,2080, USD/PLN: 3,9700) umocnienie złotego będzie dodatkowo ograniczało wysokie ryzyko geopolityczne związane z napiętą sytuacją wokół Syrii i Korei Północnej oraz utrzymującą się niepewnością w sprawie wyniku nadchodzących wyborów prezydenckich we Francji. Negatywne doniesienia z tych frontów mogą przy niskiej płynności doprowadzić do sporych turbulencji na rynku walutowym. Niepokoić mogą informacje z Korei Pn. gdzie ze względu na jutrzejsze święto urodzin ojca założyciela Kim Ir Sena (dziadka obecnego przywódcy) oraz towarzyszącym mu paradom i ćwiczeniom wojskowym może dojść do kolejnego pokazu siły północnokoreańskiej armii. Zdaniem ekspertów możliwa jest nawet kolejna (szósta) próba nuklearna.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.