Geonapięcie wokół programu nuklearnego Korei Pn. i niepewność ws. wyniku niedzielnych wyborów we FR premiują bezpieczne inwestycje.

(wtorek, 18-04, 8:00)
Za nami
Ze względu na świętującą Europę azjatyccy oraz amerykańscy inwestorzy mierzyli się wczoraj sami z napiętą sytuacją wokół Korei Północnej. W niedzielę Korea Południowa oraz Pentagon poinformowały o nieudanej próbie balistycznej przeprowadzonej przez Pjongjang. Pocisk, który wystrzelono z rejonu Sinpo, na wschodzie kraju eksplodował ok 4-5 sekund po starcie. Przebywający z wizytą w Korei Południowej wiceprezydent USA Mike Pence określił te wydarzenie jako "prowokację". Podczas swojej wizyty w amerykańskiej bazie wojskowej usytuowanej w pobliżu Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej powiedział, że era podyktowanej względami strategicznymi cierpliwości wobec Korei Północnej już minęła. Odpowiedzią rynku walutowego na te wiadomości było dalsze umocnienie bezpiecznego jena, który osiągnął wczoraj najwyższą wartość w stosunku do dolara od 15 listopada ubiegłego roku (tj. 108,13 o g. 4:00). Obok geopolityki na niekorzyść amerykańskiej waluty zagrały również gorsze od oczekiwań informacje ekonomiczne zza oceanu. Po piątkowych słabszych wynikach inflacji CPI oraz sprzedaży detalicznej tym razem rozczarowała publikacja indeksu New York Empire State obrazującego koniunkturę gospodarczą w całym stanie Nowy Jork (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Konsekwencją tych wiadomości było m.in. osłabienie dolara w stosunku do euro (EUR/USD max. 1,0670 o g. 17:00), funta (GBP/USD max. 1,2596 o g. 17:00) oraz na większości rynków wschodzących. Jego straty ograniczył Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin, który pozytywnie ocenił wpływ silnej amerykańskiej waluty na gospodarkę w dłuższej perspektywie. Mimo nieobecności graczy z Polski i większości krajów Starego Kontynentu złotówka oraz waluty z regionu CEE podążały za zmianami w koszyku G-10. W efekcie polska waluta zyskiwała w stosunku do taniejącego globalnie dolara (USD/PLN min. 3,9791 o g. 23:30) oraz traciła wobec drożejącej wspólnej waluty (EUR/PLN max. 4,2548 o g. 16:30).
Przed nami
W tym tygodniu na pierwszym planie pozostaje geopolityka. Radary uczestników rynków finansowych będą nastawione na informacje z najbardziej zapalnych miejsc globu (w szczególności z Półwyspu Koreańskiego i Syrii) oraz z Francji, gdzie w niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Pesymistyczne nastroje wśród inwestorów odzwierciedla amerykański indeks VIX (tzw. indeks strachu), który jest na najwyższym poziomie od czasu ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Ze względu na chwiejną sytuację i dużą rzeszę niezdecydowanych wyborców na szczególną uwagę będą zasługiwać publikacje nowych francuskich sondaży przedwyborczych. Badania ankietowe przemawiające za eurosceptyczną Marine Le Pen oraz antyunijnym Jean-Luc'iem Melenchonem będą szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570). Z kolei wzrost notowań umiarkowanego kandydata Emmanuela Macrona będzie oznaczać spadek ryzyka politycznego, co może zachęcić inwestorów do zakupów euro w zamian za dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0680). Zdaniem analityków jest mało prawdopodobne aby apetyt na waluty CEE i PLN wzrósł istotnie przed rozstrzygnięciem wyborów we Francji. Technicznymi barierami wsparcia dla EUR/PLN są teraz: 4,2080, a dla USD/PLN: 3,9700, a oporu odpowiednio 4,2550 i 4,0200. Nie można także lekceważyć nowych informacji nt. kondycji największych gospodarek świata. W tym tygodniu najważniejsze będą: amerykańska produkcja przemysłowa (dziś o g. 15:15), inflacja HICP ze strefy euro (jutro) oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla przemysłu i usług z Niemiec, Eurolandu i USA (pt.) Jeżeli chodzi o dane z krajowego podwórka najbardziej oczekiwane są czwartkowe publikacje dotycząca polskiej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w marcu. Warto pamiętać, że w ostatnich miesiącach te informacje często decydowały o sporych zmianach popytu lub podaży na rynku PLN. Nie można przegapić piątkowej rewizji ratingu naszego kraju przez agencje Standard & Poor's, choć eksperci nie spodziewają się jego zmiany.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.