Wybory w UK wzmacniają mandat May ws. Brexitu oraz pozycję funta i złotego. Dolar przytłoczony geopolityką i spadkiem rentowności obligacji USA.

(środa, 19-04, 8:00)
Za nami
We wtorek zainteresowanie inwestorów niespodziewanie przeniosło się do Londynu, gdzie brytyjska premier Theresa May poinformowała o planie rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii (w dniu 8 czerwca br.). Zdaniem politologów takie posunięcie rządu w Londynie wynika z największego poparcia społecznego dla Partii Konserwatywnej od 1983 roku. Wygrana wyborcza partii rządzącej dałaby jej większą przewagę parlamentarną nad osłabioną Partią Pracy oraz silny mandat wyborców do prowadzenia twardych negocjacji z UE ws. warunków Brexitu. Wzrost oczekiwań dotyczących sprawnego przeprowadzenia tego procesu i jego korzystnych rezultatów spowodował duże umocnienie funta (max.: GBP/USD 1,2906 o g. 19:30 tj. najwyżej od początku października, GBP/PLN 5,0928 o g. 19:30). Wśród wygranych tej sytuacji znalazła się także wspólna waluta, której wartość wyceniana w dolarach wzrosła powyżej granicy 1,0700 (EUR/USD max. 1,0736 o g. 21:00). Jednocześnie argumentem przeciw amerykańskiej walucie stały się spadające rentowności obligacji skarbowych USA oraz niekorzystne informacje z rynku nieruchomości za oceanem, gdzie w marcu odnotowano najniższą liczbę rozpoczętych budów domów od 4 miesięcy (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dolar poniósł także straty w stosunku do japońskiego jena (USD/JPY min. 108,30 o g. 21:00), który pozostaje w kręgu zainteresowań inwestorów ze względu na obawy dotyczące programu nuklearnego Korei Północnej oraz francuskich wyborów prezydenckich. To właśnie ryzyko geopolityczne stymulowało wczoraj popyt na bezpieczne obligacje amerykańskie, czego skutkiem był spadek rentowności 10-letnich papierów skarbowych do najniższego poziomu od 14 listopada (-1,40 pb do 2,1720%). Optymistyczna wizja Brexitu i korzystne dane makro z Chin (dotyczące PKB, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej) pozytywnie wpłynęły na rynki Europy Środkowo-Wschodniej powodując umocnienie większości walut tego regionu. Za tym trendem podążała złotówka, która zyskała na wartości zarówno w stosunku do drożejącego globalnie euro, jak i w relacji do osłabionego dolara. W najniższym punkcie kurs EUR/PLN osiągnął wartość 4,2281 (o g. 15:40), zaś rynek USD/PLN zanurkował do poziomu 3,9410 (dziś o g. 1:30).
Przed nami 
Dziś duże zainteresowanie budzi wynik inflacji HICP ze strefy euro (g. 11:00). Analitycy spodziewają się jej spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 2% do 1,5%). Realizacja tej prognozy może niekorzystnie oddziaływać na wartość wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0610). W przypadku danych lepszych od oczekiwań powinniśmy się liczyć z odwrotną reakcją rynku (punkt oporu EUR/USD: 1,0750). Warto pamiętać, że oprócz barier technicznych ewentualne umocnienie euro będzie ograniczała perspektywa zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji i trudny do przewidzenia wynik I tury (w niedzielę). Zdaniem ekonomistów banku UBS do tego czasu kurs EUR/USD ustabilizuje się w okolicy poziomu 1,06. Nie bez znaczenia dla przebiegu dzisiejszej sesji będą także publiczne wystąpienia przedstawicieli ECB (Benoit Coeuré oraz Petera Praet'a) oraz FED (Erica Rosengrena - prezesa oddziału Banku w Bostonie). Pod kątem notowań walut rynków wschodzących (w tym złotego) warto mieć na uwadze dzisiejszy raport agencji EIA nt. tygodniowej zmiany zapasów paliw za oceanem (g. 16:30). Pozytywne sygnały z rynku naftowego mogą dać impuls do kupna aktywów EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2080, USD/PLN: 3,9400). Jednak na drodze aprecjacji walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (w tym PLN), podobnie jak w przypadku euro stanie katastroficzna wizja wygranej antyunijnego kandydata na prezydenta Francji (punkty oporu EUR/PLN: 4,2550, USD/PLN: 4,0000).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.