Czarno widzą za Odrą

  (środa, 13-10, 8:50)

Niemcy: indeks nastrojów ekonomicznych ZEW osiągnął w październiku najniższą wartość od początku pandemii.
Bostic (Fed): będę się czuł komfortowo jeśli tapering rozpocznie się w listopadzie.
MFW obniżył swoją prognozę globalnego PKB w 2021.
USA: w sierpniu odnotowano pierwszy w tym roku spadek liczby wakatów.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Eurolandzie, otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek z Wall Street, inflacja CPI w USA oraz protokół Fed.

Za nami
Wtorkowa sesja walutowa przyniosła spadek wyceny euro oraz wzrost notowań dolara.   ● [EUR]   Na wartość wspólnej waluty negatywnie oddziaływał, najniższy od początku pandemii, wynik indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech. Wskaźnik ZEW stopniał z 26,5 we wrześniu do 22,3 pkt w październiku (wobec oczekiwanych 24 pkt). W ocenie prezesa instytutu Achima Wambacha „perspektywy dla niemieckiej gospodarki wyraźnie się pogorszyły”. Dodatkowym obciążeniem dla euro (EUR/USD min. 1,1524) był głos Françoisa Villeroy'a z ECB, że Bank może potrzebować elastyczności Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP) do ew. przyszłej stymulacji.   [USD]   Z kolei paliwem dla dolara (indeks USD najwyżej od 25 września 2020) stały się słowa prezesa oddziału Fed w Atlancie Raphaela Bostica, że będzie się czuł komfortowo jeśli tapering rozpocznie się w listopadzie. Waluta USA czerpała także korzyść ze swojego statusu bezpiecznej przystani w obliczu obaw o gwałtowny wzrost cen energii i wysoką inflację, które mogą zatrzymać ożywienie ekonomiczne na świecie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył wczoraj swoje prognozy dot. globalnego PKB w 2021 z 6% do 5,9%. Zyski zielonej waluty mogły być większe gdyby nie pierwszy w tym roku spadek liczby wakatów w gospodarce USA (JOLTS: 10.4 mln w VIII vs. prognoza 10.95 mln; poprzednio 11.1 mln).   ● [PLN]   W związku z  brakiem nowych impulsów z krajowego podwórka złoty podążał za rynkiem bazowym. W efekcie polska waluta zyskiwała w stosunku do taniejącego globalnie euro (EUR/PLN min. 4,5730) oraz traciła wobec drożejącego dolara (USD/PLN max. 3,9777). 

Przed nami
Dzisiejszy dzień zapowiada się arcyciekawie.   ● [EZ]   Już o godzinie 11:00 Eurostat opublikuje sierpniowe dane o produkcji przemysłowej, która coraz bardziej odczuwa problemy związane z łańcuchami dostaw na świecie. Jej ew. wzrost (m/m) mógłby pokrzepić euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1590) oraz jego peryferyjnych sąsiadów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9500).   ● [USA]   Po południu bank JP Morgan Chase zainicjuje sezon publikacji raportów kwartalnych przez spółki, których akcje są notowane na Wall Street. Z kolei o godzinie 14:30 poznamy poziom amerykańskiej inflacji CPI we wrześniu. Przysłowiową wisienką na torcie będzie publikacja zapisu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej, która odbędzie się o godzinie 20:00. Lepszy od prognoz raport JPM, wzrost dynamiki amerykańskich cen konsumpcyjnych i jastrzębi protokół Fed zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1520) oraz przeciwko jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0000).   ● [ChRL]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorów widać też jutrzejsze dane o inflacji w Chinach (o g. 3:30).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.