Wniosek o koło ratunkowe NBP

  (piątek, 1-10, 8:50)

Kurs USD/PLN zameldował się powyżej granicy 4,00.
Protokół RPP: na ostatnim posiedzeniu został złożony wniosek o podwyżkę stopy referencyjnej do 2%.
Narodowy Bank Czeski podniósł swoje stopy procentowe o 75 punktów bazowych.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core) oraz indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i Stanów Zjednoczonych.

Za nami
   ● [PLN]   Ostatni dzień miesiąca i kwartału upłynął pod znakiem korekty wzrostowej złotego. Jednak zanim do niej doszło kurs USD/PLN, po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku, zameldował się powyżej granicy 4,0000 (max. 4,0166), a rynek EUR/PLN zbliżył się do bariery 4,6500 (max. 4,6481). Impulsem do realizacji zysków był najnowszy protokół RPP, który ujawnił, że na ostatnim posiedzeniu został złożony wniosek o podwyżkę stopy referencyjnej NBP do 2% (0,10% obecnie). Po jego publikacji rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła do max. 2,191% tj. najwyżej od 1,5 roku. ● [CEE] Nasza waluta skorzystała także na przypływie kapitału w stronę Europy Środkowo-Wschodniej (EUR/PLN min. 4,5889, USD/PLN min. 3,9592), po tym jak Narodowy Bank Czeski dokonał nadspodziewanej podwyżki stóp (z 0,75% do 1,5%, wobec oczekiwanej 1,25%).   ● [USD, EUR]   Odbiciu złotego sprzyjało mniejsze zainteresowanie dolarem (EUR/USD min. 1,1562). Atrakcyjność zielonej waluty pogorszyły: nieoczekiwany wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (362 tys. vs prognoza 333 tys.; poprzednio 351 tys.) oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (np. dziesięciolatków o 4 pb. do 1,449%). Jednocześnie pozycję euro wzmocnił najwyższy od 1993 roku wynik inflacji CPI w Niemczech we wrześniu (4,1% r/r). 

Przed nami
   ● [PL]   Rynek złotego rozpoczyna nowy miesiąc bez rozgrzewki. Już o godzinie 9:00 poznamy wrześniowy wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu. Natomiast godzinę później (tj. o g. 10:00) inwestorzy PLN będą musieli się zmierzyć z wrześniowymi danymi dot. krajowej inflacji CPI. Rynek spodziewa się dalszego pogorszenia koniunktury w przemyśle i stabilizacji cen konsumpcyjnych, co mogłoby mieć negatywny wpływ na wycenę naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,0200). Z kolei odwrotny splot byłby trampoliną do jej mocniejszego odbicia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9500).   ● [Rynki globalne]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut notowań wyznaczą dane o inflacji oraz aktywności w przemyśle po obu stronach Atlantyku. Wyższe wyniki Eurolandu będą kołem ratunkowym dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1620), a lepsze Stanów Zjednoczonych utwierdzą prymat dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1560). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.