Konsumpcyjna łamigłówka dolara

  (poniedziałek, 18-10, 8:50)

 USA: sprzedaż detaliczna niespodziewanie wzrosła, ale nastroje konsumentów się pogorszyły.
Polska: we wrześniu inflacja CPI okazała się jeszcze wyższa, niż wskazywały na to wcześniejsze wstępne dane GUS.
Globalny indeks akcji MSCI ma za sobą najlepszą sesję od 5 miesięcy.
 Chiny: w III kwartale tempo wzrostu gospodarczego spadło bardziej, niż prognozowano. 
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa z USA. 

Za nami
   
● [USA]   W piątek zobaczyliśmy zagadkowy portret przeciętnego,amerykańskiego konsumenta. Z jednej strony jego nastrój nieoczekiwanie pogorszył się (wg indeksu UM: 71,4 pkt w X vs prognoza 73,6 pkt; poprzednio 72,8 pkt), a z drugiej sprzedaż detaliczna w USA niespodziewanie wzrosła (0,7% m/m we IX vs prognoza -0,2%; poprzednio 0,9%). Mieszane dane makro w USA zniechęciły inwestorów do dalszych zakupów dolara.   ● [PL]   Jego słabość wykorzystał złoty, którego atrakcyjność wzrosła dzięki informacji, że we wrześniu polska inflacja CPI okazała się jeszcze wyższa, niż wskazywały na to wstępne dane GUS (5,9% r/r vs 5,8%; poprzednio 5,5%). Ten wynik zwiększył szanse na kolejną podwyżkę stóp NBP jeszcze w tym roku. Zwyżce wyceny naszej waluty (EUR/PLN min. 4,5590, USD/PLN min. 3,9282) sprzyjała poprawa nastrojów inwestycyjnych na świecie. Globalny wskaźnik akcji MSCI ma za sobą najlepszy dzień od pięciu miesięcy, przede wszystkim za sprawą obiecującego otwarcia sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na Wall Street, co natchnęło inwestorów optymizmem ws. kondycji amerykańskiej gospodarki.   ● [BTC]   Na krypto-scenie Bitcoin po raz trzeci w historii znalazł się powyżej granicy 60 tys. USD (max. 62 852 USD). Krypto-gracze liczą, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyda wkrótce zgodę na uruchomienie pierwszego funduszu ETF na kryptowalutowe kontrakty terminowe.   ● [ChRL]   Trudny początek tygodnia ma juan (USD/CNH max. 6,4385), który traci po wiadomości o nadspodziewanym spadku tempa wzrostu gospodarczego w Chinach w III kwartale (4,9% r/r vs prognoza 5,2%; poprzednio 7,9% r/r).

Przed nami
   
● [Eko-poniedziałek]   Na początku tygodnia dowiemy się jak kształtowała się amerykańska produkcja przemysłowa we wrześniu. Analitycy spodziewają się spadku jej dynamiki do 0,2% m/m z 0,4% w sierpniu, co zniechęciłoby do inwestycji w zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1640). W tej sytuacji krótkoterminowy kapitał mógłby przepłynąć z USA na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,9200). Z kolei zaskakujący wynik powyżej 0,2% byłby pretekstem do wznowienia rajdu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1550), kosztem sprzedaży walut EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9800).   ● [Eko-tydzień]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym będzie ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu oraz USA (oba w piątek). Do tego czasu czeka nas szereg ważnych publikacji makro z Polski. Już jutro GUS poda najnowsze dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń. W środę poznamy aktualne nastroje polskich konsumentów oraz wrześniowy wynik krajowej produkcji przemysłowej. Natomiast w czwartek zobaczymy jak wyglądała nasza sprzedaż detaliczna w poprzednim miesiącu. Nie można tracić z pola widzenia informacji o: koronawirusie, wypłacalności chińskich deweloperów, kryzysie energetycznym oraz o fundamentalnym sporze prawnym na linii Warszawa - Bruksela. Wg źródeł Rzeczpospolitej na czwartkowym szczycie w Brukseli przywódcy 26 krajów Wspólnoty będą negocjowali z premierem Morawieckim formułę, która de facto potwierdzi prymat prawa europejskiego i pozwoli szybko odblokować Fundusz Odbudowy dla naszego kraju, co byłoby paliwem dla złotego. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.