Na dwóch złotówka wróżyła

  (wtorek, 12-10, 8:00)

Gatnar (RPP): Rada może zdecydować się na kolejną podwyżkę stóp NBP, jeśli listopadowa projekcja na kolejne osiem kwartałów pokaże inflację powyżej 3,5%.
Kropiwnicki (RPP): październikowa podwyżka stóp NBP o 40 pb. miała stłumić oczekiwania na dalsze zacieśnianie polskiej polityki pieniężnej.
Polska: rentowność obligacji dziesięcioletnich osiągnęła najwyższy poziom od maja 2019.
Ropa Brent jest najdroższa od 2018 roku, a Crude od 2014.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks nastrojów ekonomicznych (ZEW) oraz raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy.

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się korzystnie dla walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej.   ● [CZK]   Na początku wczorajszej sesji w CEE prym wiodła korona czeska. Waluta naszych południowych sąsiadów zyskała po ogłoszeniu zaskakująco wysokiego wyniku inflacji CPI w Czechach (4,9% r/r vs prognoza 4,5%), który zwiększył oczekiwania na kolejne podwyżki stóp CNB (łącznie o 75 pb. do końca roku). Do większych zakupów CZKa zniechęcał niespodziewany i burzący status quo rezultat sobotnich wyborów do czeskiego parlamentu, w których prawicowa koalicja SPOLU pokonała partię Ano premiera Andreja Babisza.   ● [PLN]   W drugiej części dnia do głosu doszedł złoty (EUR/PLN min. 4,5813, USD/PLN min. 3,9595). Nasza waluta odzyskała część strat z końca poprzedniego tygodnia po słowach Eugeniusza Gatnara z RPP o tym, że Rada może zdecydować się na kolejną podwyżkę stóp, jeśli listopadowa projekcja na kolejne osiem kwartałów pokaże inflację powyżej 3,5%. Pod wpływem tej wypowiedzi rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich osiągnęła najwyższy poziom od maja 2019 roku (max. 2,487%). Optymizm PLNa ostudził jednak komentarz innego członka RPP, Jerzego Kropiwnickiego o tym, że październikowa podwyżka stóp NBP aż o 40 pb. miała stłumić oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce.   ● [G10]   Wczorajsza sesja na rynku G10 miała bardzo spokojny przebieg ze względu na Dzień Kolumba, obchodzony w USA. Mimo braku obecności amerykańskich inwestorów zyskiwał dolar. Kurs USD/JPY osiągnął najwyższą wartość od prawie 3 lat z powodu spodziewanego wzrostu rozbieżności w polityce pieniężnej Fed i BoJ. 

Przed nami
W dzisiejszym eko-rozkładzie jazdy znajdują się ważne dane z Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [DE]   O godzinie 11:00 poznamy październikowy wynik indeksu Instytutu ZEW, opisującego nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Analitycy spodziewają się jego spadku z 26,4 pkt (we wrześniu) do 24 pkt. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to jego piąty z rzędu, miesięczny spadek i najniższy wynik od początku pandemii (tj. od marca 2020). Taki rozwój wypadków mógłby przytłoczyć wspólną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1520) oraz jej sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6350, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   Po południu przebieg sesji ustawi publikacja sierpniowego raportu JOLTS (o g. 16:00), informującego o liczbie wakatów w gospodarce USA. Kolejne niepokojące informacje z amerykańskiego rynku pracy mogą zmartwić dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1590), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9500)

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.