Rynek o podwyżkach prawdę Ci powie

 (wtorek, 19-10, 8:00)

Rynki terminowe zaczęły w pełni wyceniać: podwyżkę stóp BoE o 25 pb. w listopadzie 2021, podwyżkę stóp ECB o 10. pb we wrześniu 2022 oraz 2 podwyżki stóp Fed do końca 2022.
USA: we wrześniu produkcja przemysłowa spadła najbardziej od 7 miesięcy.
Zubelewicz (RPP): dziś stopa referencyjna NBP na poziomie 2% z pewnością nie byłaby zbyt wysoka.
Kalendarz Eko: zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce, debata w PE nt. sytuacji w PL, decyzja MNB ws. stóp, dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz wystąpienia publiczne pięciu polityków Fed.

Za nami
W poniedziałek wzrosło przekonanie inwestorów, że rosnące ceny energii i surowców zmuszą główne banki centralne do szybszego zacieśniania ich polityki monetarnej. Ceny gazu zdrożały wczoraj ponad 10% po tym jak rosyjski Gazprom poinformował, że nie zwiększy w listopadzie jego tranzytu przez Ukrainę.   ● [BoE]   Obawy prezesa Banku Anglii Andrew Bailey'a przed dalszym wzrostem inflacji na Wyspach, zwiększyły prawdopodobieństwo podwyżki stóp BoE o 25 pb. w przyszłym miesiącu. Według analityków agencji Bloomberga rozpocznie ona najbardziej agresywny cykl zacieśniania brytyjskiej polityki pieniężnej w XXI wieku, a taka perspektywa wspierała wzrost wartości funta (GBP/USD max. 1,3779, GBP/PLN max. 5,4318).   ● [ECB]   Zyskiwało także euro, gdyż rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać pierwszą podwyżkę stóp ECB o 10 pb. we wrześniu przyszłego roku (EUR/USD max. 1,1658). Zwyżce eurodolara sprzyjała również wiadomość o największym od 7 miesięcy spadku amerykańskiej produkcji przemysłowej (-1,3% m/m we IX vs prognoza 0,2%; poprzednio -0,1%).   ● [Fed]   Podaż zielonej waluty limitowało utrzymujące się przekonanie rynku o dwóch podwyżkach stóp Fed do końca przeszłego roku (wg modelu FedWatch). Widmo wyższego oprocentowania znaków płatniczych Zjednoczonego Królestwa, Eurolandu i Stanów Zjednoczonych wystraszyło waluty regionu CEE, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,5914, USD/PLN max. 3,9599). Straty PLNa zamortyzował wyższy od oczekiwań wynik polskiej inflacji bazowej we wrześniu (4,2% vs prognoza 4,1%) oraz głos Kamila Zubelewicza z Rady Polityki Pieniężnej, że „dziś stopa referencyjna na poziomie 2% z pewnością nie byłaby zbyt wysoka".

Przed nami
● [GUS]   W pierwszej części dzisiejszej sesji poznamy wrześniowe dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Ich prognozowany spadek (m/m) mógłby zdeprymować złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9800), a ew. wzrost by go pokrzepił (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,9200).   ● [PL-EU]   Inwestorzy z rynku PLN będą bacznie przysłuchiwać się dzisiejszej debacie w Parlamencie Europejskim nt. sytuacji w Polsce, w trakcie której głos ma zabrać sam premier RP. Pojednawczy ton wystąpienia Mateusza Morawieckiego i jego pozytywny odbiór przez deputowanych przyniósłby ulgę złotemu. W razie konfrontacji obu stron trzeba się liczyć z zamrożeniem unijnych środków dla Polski i wyprzedażą naszej waluty. Jej dodatkowym wyzwaniem (podobnie jak dla jej kuzynów z CEE) jest dzisiejsza, spodziewana decyzja Narodowego Banku Węgier o kolejnej podwyżce stóp procentowych (o 15 pb. z 1,65% do 1,80%), która nota bene zwiększy atrakcyjność forinta.   ● [USA]   Na rynkach globalnych kierunek notowań wyznaczą dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów, a także wystąpienia polityków Fed. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes oddziału w Filadelfii Patrick Harker, prezes oddziału w San Francisco Mary Daly, prezes oddziału w Atlancie Raphael Bostic, członkini zarządu Michelle Bowman i członek zarządu Christopher Waller. Lepsze od prognoz wyniki z amerykańskiego sektora budowlanego i jastrzębie komentarze członków FOMC będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1600), a ich odwrotny splot mu zaszkodzi (punkt oporu: 1,1685).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.