Prezes chciałby ale boi się złoty

 (piątek, 8-10, 8:50)

Glapiński (NBP): zacieśnianie polityki pieniężnej musi być ostrożne.
Polska: Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre zapisy unijnych traktatów są niezgodne z Konstytucją RP.
Amerykański Senat osiągnął porozumienie ws. podwyższenia limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych do początku grudnia br.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
   ● [NBP]   W czwartek notowania złotego podążały za narracją prezesa Narodowego Banku Polskiego. Podczas konferencji wyjaśniającej przyczyny środowej podwyżki stóp NBP Adam Glapiński powiedział, że jej celem nie jest obniżenie bieżącej, wysokiej inflacji, lecz niedopuszczenie do jej utrwalenia w przyszłości. W dodatku przyznał, że gdyby na skutek tej decyzji złoty dalej się umacniał to Bank podejmie działania, aby ten ruch spowolnić. Ponadto przewodniczący RPP poinformował, że „zacieśnianie polityki pieniężnej musi być ostrożne”. Taki przekaz znów zaskoczył i zdeprymował złotego (EUR/PLN max. 4,6003, USD/PLN max. 3,9851).   ● [TK]   Nową polityczną kulą u nogi naszej waluty stało się wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego RP o niezgodności niektórych zapisów unijnych traktatów z polską konstytucją, które urealniło groźbę polexitu.   ● [Risk-On]   Straty PLNa limitowała duża korekta spadkowa cen gazu ziemnego w Europie, wywołana słowami Władimira Putina, że Rosja jest skłonna zwiększyć jego dostawy. Globalne nastroje inwestycyjne stymulowało również porozumienie osiągnięte w amerykańskim Senacie ws. przedłużenia limitu zadłużenia do początku grudnia br. Rzecz jasna na ociepleniu rynkowego klimatu stracił bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,1572).

Przed nami
   ● [Raport DP]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Tradycyjnie największe zainteresowanie budzą informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Powell, zapytany ostatnio o to jaki powinien być wrześniowy NFP, aby spełnić kryteria Fed dotyczące ograniczania zakupów obligacji, odpowiedział że „(...) nie musiałby to być super mocny raport (…), ale potrzeba dość dobrych danych, abym poczuł, że ten warunek został spełniony”.   ● [Scenariusze]   Można więc zakładać, że wynik > 350 tys. przypieczętuje decyzję o rozpoczęciu taperingu na następnym posiedzeniu FOMC (3-XI). Powinno to mieć pozytywny wpływ dla notowania dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1520) i negatywny na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6350, USD/PLN: 4,0000). Natomiast rozczarowujące payrolls'y postawiłyby pod znakiem zapytania ww. listopadowy scenariusz i z dużym prawdopodobieństwem spowodowałyby wyprzedaż zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1590). Na takim rozwoju wypadków skorzystaliby jej rywale z G10 i EM, w tym PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,9200). Wśród pozostałych wiadomości zawartych w raporcie DP warto zwrócić uwagę na stopę bezrobocia oraz średnią płacę godzinową.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.