Rekordy i anty-rekordy

 (czwartek, 21-10, 8:50)

UK: Prawdopodobieństwo podwyżki stóp Banku Anglii w listopadzie spadło do 32%.
Niemcy: Jens Weidmann zrezygnował z funkcji prezesa Bundesbanku.
Polska: wrześniowe wyniki produkcji przemysłowej i inflacji PPI okazały się wyższe od prognoz, ale w październiku spadły nastroje konsumentów.
Minister Zdrowia RP: mamy do czynienia z eksplozją pandemii.
Wall Street: indeks Dow Jones ustanowił rekord wszech-czasów.
Bitcoin jest najdroższy w historii.

Japoński jen osiągnął najniższą wartość od czterech lat.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce, protokół RPP, szczyt EU, amerykański raport jobless claims, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz indeks Fed z Filadelfii.

Za nami
Środowa sesja walutowa przyniosła spadek wyceny funta, euro oraz złotego.   ● [GBP]   Szterling stracił (GBP/USD min. 1,3742) po wiadomości o nieoczekiwanym spadku dynamiki brytyjskiej inflacji CPI we wrześniu (3,2% r/r vs prognoza 3,3%), która zdjęła presję z Banku Anglii ws. podwyżki stóp procentowych w listopadzie br. Indeks CME Group BoEWatch opisujący prawdopodobieństwo takiego posunięcia spadł wczoraj do zaledwie 32% (z 59% jeszcze we wtorek).   ● [EUR]   Natomiast wspólna waluta osłabiła się po informacji o rezygnacji Jensa Weidmanna (zwolennika restrykcyjnej polityki monetarnej w Eurolandzie) z funkcji prezesa Bundesbanku oraz z członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EUR/USD min. 1,1616).   ● [PLN]   Z kolei złotemu zaszkodziły gorsze nastroje polskich konsumentów w październiku (wg wskaźników BWUK i WWUK) oraz słowa Ministra Zdrowia RP, że „mamy do czynienia z eksplozją pandemii w ostatnich dwóch daniach”. Niedzielski ostrzegł, że jeśli ten trend będzie kontynuowany to rząd będzie musiał wprowadzić drastyczne obostrzenia. Zdaniem analityków ich wprowadzenie groziłoby spadkiem dynamiki wzrostu gospodarczego nad Wisłą oraz opóźniłoby proces normalizacji polityki RPP. Straty naszej waluty (EUR/PLN max. 4,6005, USD/PLN max. 3,9526) limitowały wyższe od oczekiwań wyniki produkcji przemysłowej (8,8% r/r vs prognoza 8%; poprzednio 13,2%) i inflacji PPI we wrześniu (10,2% r/r vs prognoza 10%; przy 9,5% w sierpniu) oraz niechętne podejście inwestorów do dolara.   ● [BTC]   Zgoła odmienne emocje towarzyszyły wczoraj posiadaczom bitcoinów, których cena osiągnęła najwyższy poziom w historii (max. 66 961 USD). Podobnie rzecz się miała z amerykańskim indeksem giełdowym Dow Jones, który w środę ustanowił rekord wszech-czasów (35 669 pkt).

 

Przed nami
   ● [PLN]   Dla przebiegu czwartkowej sesji na rynku PLN największe znaczenie może mieć publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia polskiej Rady Polityki Pieniężnej, na którym dokonano zaskakującej podwyżki stóp NBP. W jego treści inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek ws. przyszłych posunięć monetarnych Banku. Zapisy świadczące o możliwości kolejnych podwyżek do końca roku będą wodą na młyn złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,9000) . Z kolei przesłanki przemawiające za tym, że był to pojedynczy gest, a Rada postanowi teraz „czekać i obserwować“, będzie szkodzić naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9600). Makro-wyzwaniem PLNa będą też krajowe dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażwej we wrześniu. W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z Brukseli, gdzie rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej, na którym mogą zapaść ważne dla Polski decyzje dot. wypłaty lub zamrożenia przeznaczonych dla niej środków unijnych.   ● [USD]   Inwestorzy globalni czekają na dane z USA: o liczbie osób, które ubiegały się po raz pierwszy o zasiłek w ubiegłym tygodniu, o aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA w październiku oraz o sprzedaży domów na rynku wtórnym we wrześniu. Lepsze od oczekiwań wyniki umocnią dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1615), a gorsze będą dla niego ciężarem (punkt oporu EUR/USD: 1,1670). 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.