Należyta decyzja

  (czwartek, 7-10, 8:50)

Premier Morawiecki: martwi mnie wysoka inflacja i mam nadzieję, że reakcja NBP będzie należyta.
Polska: Rada Polityki Pieniężnej dokonała pierwszej od 2012 roku podwyżki stóp.
Bank Światowy zrewidował w górę swoje prognozy dotyczące polskiego PKB.
USA: wg ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym było we wrześniu większe od prognoz.
Kalendarz Eko: amerykański raport Challengera, wnioski o zasiłek w USA, wystąpienie prezesa NBP oraz posiedzenie TK ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym.

Za nami
   ● [RPP]   Wynik wczorajszego posiedzenia krajowej Rady Polityki Pieniężnej zaskoczył wszystkich analityków i ekonomistów. RPP postanowiła niespodziewanie podnieść stopę referencyjną NBP o 40 punktów bazowych (z 0,10% do 0,50%), gdyż obawia się utrwalenia inflacji powyżej celu. Naturalną reakcją rynku walutowego na na tę zaskakującą i pierwszą od 2012 roku podwyżkę stóp w Polsce było skokowe umocnienie złotego (EUR/PLN min. 4,5442, USD/PLN min. 3,9296). Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Rady PLN był wspierany z jednej strony głosem premiera Morawieckiego o potrzebie reakcji NBP na skok cen, a z drugiej wzrostową rewizją prognoz Banku Światowego dot. polskiego PKB (z 3,8% do 4,5% w 2021 oraz z 4,5% do 4,7% w 2022).   ● [USD]   Zyski naszej waluty mogły być jeszcze większe, gdyby nie utrzymująca się na rynkach globalnych awersja do ryzyka, która premiowała bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1529 tj. najniżej od lipca 2020). Niepokój wśród inwestorów wywołał wtorkowy, kolejny skok cen surowców energetycznych, które mogą podbić inflację i spowolnić wzrost gospodarczy na świecie. Makro-plusem dla zielonej waluty był nadspodziewany wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym USA wg ADP (568 tys. we IX vs prognoza 428 tys.; poprzednio 340 tys.), który wzmocnił oczekiwania na wysoki wynik jutrzejszych payrolls'ów i spowodował zwyżkę rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (10-letnie max. 1,543%).

 

Przed nami
   ● [NBP, TK]   Gracze z rynku PLN czekają dziś przede wszystkim na konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego (o g. 15:00), która może rzucić więcej światła na terminarz dalszego zacieśniania polskiej polityki pieniężnej. Zapowiedź stromej ścieżki podwyżek stóp rozpędzi złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,9200), a łagodnej go wyhamuje (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0200). Na rozkładzie jazdy naszej waluty znajduje się jeszcze posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego RP, który wznowi rozpatrywanie wniosku premiera Morawieckiego ws. zasady wyższości prawa krajowego nad unijnym.   ● [USA]   Aby przewidzieć azymut notowań walut z koszyka G10 warto się skupić na publikacjach amerykańskich raportów: Challengera oraz jobless claims. Pierwszy poinformuje nas o planowanych zwolnieniach pracowników amerykańskich firm w wrześniu, a drugi o liczbie osób, które w poprzednim tygodniu ubiegały się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych. Lepsze od prognoz wyniki poprawą pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszym ogłoszeniem raportu Departamentu Pracy USA (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1520), a słabsze ją pogorszą (punkt oporu: 1,1590). Dla dolara ważny będzie również postęp prac w Kongresie nad podwyższeniem limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.