Szlachetne zdrowie i praworządność złotego

 (czwartek, 28-10, 8:50)

TSUE nałożył na Polskę karę pieniężną w wysokości 1 miliona EUR dziennie za brak zawieszenia krajowej Izby Dyscyplinarnej.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano największą od kwietnia, liczbę wykrytych nowych przypadków zachorowań na Covid-19.
Niemiecki rząd obniżył swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego za Odrą w tym roku.
Bank Kanady wygasił program skupu aktywów oraz zakomunikował, że zamierza podnieść stopy procentowe w połowie przyszłego roku.
Bank Centralny Brazylii dokonał największej podwyżki stóp od prawie dwóch dekad
Kalendarz Eko: posiedzenie ECB i PKB USA w III kw. 

Za nami
   ● [PL]   Wczorajszemu oczekiwaniu na dzisiejszy ekonomiczny super-czwartek towarzyszył spadek wyceny polskiej waluty (EUR/PLN max. 4,6273, USD/PLN max. 3,9894). Złotemu zaszkodziły obawy, że nasz kraj straci miliardy EUR z funduszy unijnych z powodu narastającego sporu z Brukselą o praworządność. Atmosferę podgrzał w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który na wniosek Komisji Europejskiej nałożył na Polskę karę pieniężną w wysokości 1 miliona EUR dziennie za brak zawieszenia krajowej Izby Dyscyplinarnej (nakazanego kilka miesięcy temu przez TSUE). Zmartwieniem dla naszej waluty okazał się także wczorajszy raport Ministerstwa Zdrowia RP, w którym resort poinformował o największej od końca kwietnia, liczbie wykrytych nowych przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju (8 361 osób).   ● [DE]   Dodatkowym źródłem niepokoju PLNa była spadkowa rewizja prognoz niemieckiego rządu, dotyczących tegorocznego wzrostu gospodarczego za Odrą (z 3,5% do 2,6%). Minister Gospodarki Niemiec Peter Altmaier powiedział, że „cięcie odzwierciedla niedobór niektórych surowców i rosnące ceny energii, zwłaszcza gazu ziemnego". Potknięcia walut EU nie wykorzystał dolar, którego atrakcyjność zmniejszył znaczny spadek rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: min. 1,520%).   ● [BoC, BCB]   W G10 pałeczkę lidera przejął jego kuzyn z Kanady (USD/CAD min. 1,2313). Popularny "Loonie" wyraźnie zyskał na wartości po tym jak Bank Kanady (BoC) wygasił program skupu aktywów oraz zakomunikował, że zamierza podnieść stopy procentowe w połowie przyszłego roku. Za to na rynkach wschodzących błyszczał brazylijski real (USD/BRL min. 5,5367), który był beneficjentem największej od prawie dwóch dekad podwyżki stóp Banku Centralnego Brazylii (o 150 pb. do 7,75%).

 

Przed nami
   ● [ECB, PKB US]   Dziś praktycznie wszyscy inwestorzy czekają na konkluzje z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego oraz na publikacje wstępnych danych nt. PKB USA w III kw. Analitycy z Bank of America spodziewają się, że prezes Lagarde spacyfikuje oczekiwania ws. przyszłorocznej podwyżki stóp ECB, powołując się na ryzyko pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego w Eurolandzie ze względu na napiętą sytuację na rynku energii.   ● [Scenariusze]   Taki przekaz mógłby podkopać notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1570). Jego potencjalną przeciwwagą byłaby materializacja prognoz, zakładających wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego za oceanem w okresie lipiec-wrzesień 2021 (punkt oporu EUR/USD: 1,1630). Oba te scenariusze będą sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9300). Natomiast odwrotny splot ekonomiczny będzie mu szkodził (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś poznamy jeszcze wyniki indeksów gospodarczych Komisji Europejskiej, wstępne dane o inflacji CPI w Niemczech, cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz raporty finansowe Apple i Amazona za III kw.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.