Rynek i dane na opak

  (poniedziałek, 25-10, 8:50)

 Powell (Fed): jest za wcześnie aby myśleć o podwyżce stóp.
Sura (RPP): stopa referencyjna NBP powinna stopniowo wracać do poziomów sprzed pandemii.
Securities Times: tuż przed upływem okresu karencji, Evergrande uregulował zaległe zobowiązania wobec posiadaczy jednej serii swoich obligacji dolarowych.
W październiku łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu osiągnął najniższy poziom od 6 m-cy, a USA najwyższy od 3 m-cy.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik IFO, stopa bezrobocia w Polsce oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu.

Za nami
Piątek upłynął na rynku walutowym pod znakiem globalnej deprecjacji dolara oraz lokalnej aprecjacji złotego.   ● [Fed]   Zielonej walucie zaszkodziły słowa prezesa Fed Jerome’a Powella o tym, że jest za wcześnie aby myśleć o podwyżce stóp procentowych w USA. Przewodniczący FOMC powiedział, że zatrudnienie jest nadal za niskie, a wysoka inflacja prawdopodobnie osłabnie w przyszłym roku. Amerykański pieniądz tracił również lokalnie przez wzrost oczekiwań inwestorów na szybsze podwyżki stóp w krajach rynków wschodzących.   ● [CBR, RPP]   W piątek bank centralny Rosji nadspodziewanie podniósł oprocentowanie rubla (z 6,75% do 7,5%, przy prognozie 7%-7,25%) oraz zasygnalizował kolejne takie decyzje. Z kolei członek polskiej RPP Rafał Sura powiedział, że krajowa „polityka pieniężna powinna podlegać stopniowej normalizacji, a poziom stóp procentowych powinien stopniowo wracać do poziomów sprzed pandemii". Wsparciem dla PLNa i innych walut z koszyka EM okazał się także news dziennika "Securities Times" o tym, że tuż przed upływem okresu karencji, Evergrande uregulował zaległe od września zobowiązania wobec posiadaczy jednej ze swoich obligacji dolarowych.   ● [PMI]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5933, USD/PLN min. 3,9457) i walut EU ograniczył najniższy od 6 miesięcy wynik łącznego indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu (54,3 pkt vs prognoza 55,2 pkt; poprzednio 56,2 pkt). Z kolei straty dolara (EUR/USD max. 1,1665) limitowała najwyższa od 3 miesięcy wartość amerykańskiego indeksu PMI Composite (57,3 pkt).

Przed nami
Ostatni tydzień października rozpocznie się od publikacji danych nt. stopy bezrobocia w Polsce oraz nastrojów niemieckich przedsiębiorców.   ● [DE]   Nawet z punktu widzenia uczestników rynku PLN ważniejszym wydarzeniem dla przebiegu dzisiejszej sesji będzie ogłoszenie wyników makro zza Odry. Ewentualny kolejny spadek indeksu IFO (czwarty miesiąc z rzędu) może podkopać notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1615) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9800). W przypadku przerwania tej czarnej serii należy się liczyć z ich umocnieniem (punkt oporu EUR/USD: 1,1670; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9000).   ● [USA]   Gracze z rynku USD czekają na informacje nt. aktywności produkcyjnej w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Federalnej Rezerwy). Wiedzy w tej sprawie dostarczy wskaźnik publikowany przez oddział Fed z Dallas.   ● [Eko tydzień]   W rozpoczynającym się tygodniu najwięcej emocji budzi czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz ogłoszenie wstępnych danych nt. amerykańskiego PKB w III kwartale (również w czwartek). Na agendzie złotego znajduje się jeszcze inflacja CPI (w piątek). Pod baczną obserwacją inwestorów z rynku PLN pozostaje też sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju oraz rozwój polsko-unijnego sporu o praworządność w naszym kraju. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.