Między wierszami ECB

 (piątek, 29-10, 8:50)

Lagarde (ECB): obecny cykl wzrostu inflacji będzie trwał dłużej, niż pierwotnie zakładano.
Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu niespodziewanie poprawiły się w październiku. 
W III kw. 2021 amerykańska gospodarka urosła o 2% p.a.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najniższa od początku pandemii.
Bank Japonii pozostawił parametry swojej ultra luźnej polityki monetarnej bez zmian.
Ceny ropy osiągnęły najniższą wartość od 2 tygodni.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core), a także PKB strefy euro w III kwartale (wstępne dane).

Za nami
Czwartkowa sesja walutowa rozegrała się po myśli zwolenników euro oraz przeciwników dolara.   ● [EUR]   Wspólna waluta zyskała po słowach prezes Europejskiego Banku Centralnego o tym, że „obecny cykl wzrostu inflacji będzie trwał dłużej, niż pierwotnie zakładano”. Analitycy agencji Reutersa zauważyli między wierszami, że w innych kwestiach poruszonych na wczorajszej konferencji ECB, Lagarde nie brzmiała tak gołębio, jak tego oczekiwał rynek. Zaskakującym wsparciem dla euro (EUR/USD max. 1,1692, EUR/PLN max. 4,6327) stała się wiadomość o niespodziewanej poprawie nastrojów w gospodarce Eurolandu. W październiku indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro wzrósł do 118,6 pkt (z 117,8 pkt miesiąc wcześniej i przy prognozie 117 pkt).   ● [USD]   Jednocześnie dolar negatywnie zareagował na ogłoszenie niższego od oczekiwań wyniku amerykańskiego PKB w III kw. (2% p.a vs prognoza 2,7%; poprzednio 6,7%). Straty zielonej waluty mogły być jeszcze większe (USD/PLN min. 3,9500), gdyby nie najniższa od początku pandemii liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (281 tys. vs prognoza 291 tys.; poprzednio 291 tys.).

Przed nami
   ● [PL]   Dziś inwestorzy z rynku PLN czekają na publikację krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jego październikowy poziom będzie jednym z kluczowych czynników (obok listopadowej projekcji inflacyjnej NBP) przyszłotygodniowej decyzji RPP ws. stóp procentowych. CPI powyżej 6,4% r/r zwiększy psychologiczny nacisk na Radę ws. kolejnej podwyżki, co zagra na korzyść polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9500). Z kolei niższy wynik tę presję zmniejszy, osłabiając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,0000). Na agendzie PLNa jest dziś jeszcze decyzja Moody's ws. oceny kredytowej Polski. Agencja uznała na początku miesiąca, że niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP o wyższości prawa krajowego nad unijnym jest negatywny dla ratingu Polski. Mimo to rynek spodziewa się utrzymania oceny  na poziomie "A2" z perspektywą stabilną.   ● [EZ, USA]   Gracze globalni będą się koncentrować przede wszystkim na danych dot. wzrostu gospodarczego w Eurolandzie w III kw. oraz na inflacji po obu stronach Atlantyku. PKB powyżej 3,5% r/r i HICP powyżej 3,7% w EZ zapunktuje dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1700). Natomiast PCE core powyżej 3,7% r/r w USA będzie premiował dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1630).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.