Dziewiąty odcinek serialu NBP

  (czwartek, 9-06, 8:50)


 Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP do najwyższego poziomu od listopada 2008.
Organizacja OECD obniżyła swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego w Polsce oraz na świecie, w tym i w przyszłym roku.
Kuroda (BoJ): Bank Japonii musi kontynuować wsparcie dla aktywności gospodarczej poprzez dalsze luzowanie monetarne.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz konferencja prezesa NBP.


Za nami
   ● [RPP]   Pierwszoplanowym wydarzeniem wczorajszej sesji na rynku PLN była decyzja RPP ws. dziewiątej w obecnym cyklu, podwyżki stopy referencyjnej NBP. Tak samo jak w poprzednim miesiącu Rada zdecydowała się podnieść ją o 75 punktów bazowych (z 5,25% do 6% tj. najwyżej od listopada 2008). W komunikacie z zakończonego w środę posiedzenia podano, że ruch ten był podyktowany "dążeniem do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie". Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5633, USD/PLN min. 4,2533) przyciął news, że Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała odrzucenie kluczowych poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, co zwiększyło obawy przed brakiem szybkiego napływu środków z KPO do Polski.   ● [OECD]   Innym zmartwieniem dla posiadaczy naszego pieniądza stała się spadkowa rewizja prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dot. wzrostu gospodarczego w Polsce oraz na świecie, w tym i w przyszłym roku. Wg OECD polski PKB wzrośnie o 4,4% w 2022 (vs 5,2% w poprzedniej prognozie) oraz o 1,8% w 2023 (vs 3,3% w poprzedniej prognozie).   ● [EUR]   Za granicą dobrze radziło sobie euro, któremu pomogły skorygowane w górę finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w strefie euro w I kwartale (5,4% r/r vs prognoza 5,1%; poprzednio 4,7%). Po ich ogłoszeniu rynek terminowy wycenia, że do maja przyszłego roku Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe łącznie o 200 punktów bazowych. W efekcie kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,07 (max. 1,0749).   ● [JPY]   Tymczasem rynek EUR/JPY osiągnął najwyższy poziom od stycznia 2015 (max. 144,25) gdyż obciążeniem dla jena stał się głos prezesa Banku Japonii Haruhiko Kurody o tym, że BoJ musi kontynuować wsparcie dla aktywności gospodarczej poprzez dalsze luzowanie monetarne.

Przed nami
Dziś ciąg dalszy monetarnych emocji.   ● [ECB]   Kolej na Europejski Bank Centralny. Analitycy oczekują, że dziś ECB zakończy program skupu aktywów i zapowie rozpoczęcie procesu normalizacji stóp w lipcu. Więcej światła na tempo i harmonogram zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro mogą rzucić: projekcje makroekonomiczne Banku (dot. inflacji i PKB) oraz konferencja prezes Lagarde. Prognozy i wypowiedzi świadczące o stromej ścieżce podwyżek stóp (w tym 50-punktowy ruch w górę w lipcu) będą sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) i szkodzić jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3500). Natomiast zasygnalizowanie przez ECB wolniejszego odejścia od polityki ujemnych stóp będzie zachęcać inwestorów do sprzedaży wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670) i zakupów dużo wyżej oprocentowanych kuzynów z CEE w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500).   ● [RPP]   Pod kątem notowań naszego pieniądza warto także posłuchać dzisiejszej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego, podczas której wyjaśni przyczyny wczorajszej decyzji RPP oraz meandry i tajniki prowadzonej polityki pieniężnej. Jastrzębi przekaz (sugerujący kolejne pokaźne podwyżki stóp w PL) będzie wodą na młyn złotego i odwrotnie.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.