Po węgiersku, czyli na ostro

 (środa, 29-06, 8:50)


 Chiny złagodziły przepisy dot. kwarantanny dla międzynarodowych podróżnych.
Kotecki (RPP) w lipcu stopa referencyjna NBP powinna być podniesiona co najmniej o 100 pb.
Narodowy Bank Węgier dokonał największej od 2008 roku podwyżki głównej stopy procentowej.
USA: w czerwcu zaufanie konsumentów spadło do najniższego poziomu od lutego 2021.
Turcja zgodziła się na członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne prezesów ECB i Fed, indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech oraz finalny PKB USA w I kw.

Za nami
We wtorek na rynkach finansowych panowały zmienne nastroje.   ● [ChRL]   W pierwszej części dnia źródłem optymizmu inwestorów stała się wiadomość o złagodzeniu przez Chiny przepisów dot. kwarantanny dla międzynarodowych podróżnych, co wzbudziło nadzieję na silniejszy wzrost gospodarczy za Wielkim Murem i ożywienie popytu na towary made in China. Takie perspektywy podniosły ceny ropy (Brent: +2,54%), akcji (WIG20: +1,56%) oraz walut rynków wschodzących, wliczając złotego (EUR/PLN min. 4,6797).   ● [RPP]   Za dobrą monetę dla PLNa inwestorzy wzięli także słowa Ludwika Koteckiego z RPP, że w lipcu stopa referencyjna NBP powinna być podniesiona o co najmniej 100 punktów bazowych.   ● [MNB]   W regionie Europy Środkowo-Wschodniej błyszczał forint po tym jak Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentową aż o 185 pb. (najbardziej od 2008), podczas gdy rynek spodziewał się ruchu w górę o 50 pb.   ● [USA]   Po południu globalny klimat inwestycyjny pogorszył najniższy od 16 miesięcy wynik indeksu zaufania amerykańskich konsumentów w czerwcu (Conference Board: 98,7 pkt vs prognoza 100,5 pkt; poprzednio: 103,2 pkt). Jednocześnie firma sporządzająca badanie poinformowała, że 12-miesięczne oczekiwania inflacyjne ankietowanych znalazły się na poziomie 8% (najwyżej od sierpnia 1987), co zwiększyło szansę na 75-punktową podwyżkę stóp Fed w lipcu i umocniło dolara (EUR/USD min. 1,0490, USD/PLN max. 4,4767). 

Przed nami
   ● [Forum ECB]   Dziś najważniejszym miejscem na ekonomicznej mapie świata jest portugalska Sintra, gdzie odbywa się Forum Bankowości Centralnej ECB. W środowym panelu dyskusyjnym udział wezmą prezesi Europejskiego Banku Centralnego (Christine Lagarde) oraz amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Jerome Powell). W ich wypowiedziach inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek odnośnie tego jak banki centralne chcą pogodzić walkę z rekordowo wysoką inflacją z zapewnieniem ich gospodarkom łagodnego lądowania.  ● [Scenariusze]   Zapowiedź agresywnych podwyżek stóp w Eurolandzie (punkt oporu EUR/USD: 1,0550) i USA (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0490) zaszkodzi złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000), a perspektywa umiarkowanych wzrostów będzie mu sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro, niemieckiej inflacji CPI oraz finalnych danych nt. PKB USA w I kwartale 2022.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.