Więcej arabskiej ropy, więcej unijnych funduszy?

  (piątek, 3-06, 8:50)


 Szwajcaria: w maju ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od 14 lat.
Financial Times: Arabia Saudyjska może zwiększyć wydobycie ropy.
USA: w maju zatrudnienie w sektorze prywatnym (wg ADP) było najniższe od stycznia br.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA oraz amerykański raport Departamentu Pracy. 

Za nami
Wczorajsza sesja walutowa przyniosła umocnienie franka (EUR/CHF min. 1,0219, CHF/PLN max. 4,4934) i złotego oraz przecenę dolara.   ● [CHF]   Helwecka waluta zwyżkowała po ogłoszeniu największego od 14 lat wzrostu cen konsumpcyjnych w znanej z historycznie niskiej inflacji - Szwajcarii (2,9% r/r vs prognoza 2,6%; poprzednio 2,5%). Zwiększyło to nacisk na SNB ws. rozpoczęcia procesu normalizacji stóp.   ● [PLN]   W tym czasie nasz pieniądz korzystał na zatwierdzeniu przez Komisję Europejską w środę, polskiego KPO oraz na zwyżce rentowności krajowych obligacji, wynikającej z bardzo prawdopodobnej kolejnej podwyżki stóp NBP na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP. Złoty stał się też beneficjentem poprawy nastrojów inwestycyjnych na świecie (DAX: +1,01%, DJIA: +1,33%, EUR/PLN min. 4,5709, USD/PLN min. 4,2513). Ich źródłem stał się news, że Arabia Saudyjska może zwiększyć wydobycie ropy, co pozwoliłoby obniżyć jej ceny, a to zmniejszyłoby obawy przed rosnącą inflacją i zaostrzeniem polityki pieniężnej przez największe banki centralne na świecie.   ● [USD]   Ciosem dla dolara (EUR/USD max. 1,0764) stał się najniższy od stycznia wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w maju (ADP: 128 tys. vs prognoza 295 tys.; poprzednio 202 tys.). 

Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy koncentrują się na publikacji nowego raportu Departamentu Pracy USA, zawierającego informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia oraz wynagrodzeń. Gorsze od prognoz wyniki zwiększą oczekiwania, że amerykański bank centralny zmniejszy tempo zaostrzania polityki pieniężnej w drugiej połowie roku, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0780) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500). Za to lepsze dane mogą skłonić Fed do utrzymania 50-punktowej skali podwyżek stóp, co z kolei byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0680) i zarazem negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3500).   ● [PMI, ISM]   Oprócz Raportu DP, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.