Recesja na horyzoncie

  (piątek, 24-06, 8:50)


 Euroland: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w czerwcu najniższy poziom od 16 m-cy.
Polska: w czerwcu zaufanie konsumentów spadło.
Bank centralny Norwegii dokonał największej podwyżki stóp o 20 lat.
Rada Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik IFO, sprzedaż nowych domów w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan. 

Za nami
   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje indeksów PMI dla Francji oraz Niemiec pokazały znaczne spowolnienie dwóch największych gospodarek europejskich. W efekcie łączny wynik wskaźnika dla sektorów przemysłu i usług całej strefy euro osiągnął w czerwcu najniższy wynik od 16 miesięcy (51,9 pkt). Co gorsza subindeks mierzący bieżącą aktywność produkcyjną po raz pierwszy od dwóch lat znalazł się poniżej granicy 50 punktów, oddzielającej regres od rozwoju. Wzrost obaw przed recesją na Starym Kontynencie wywołał wyprzedaż europejskich akcji (DAX: -1,76%, WIG20: -1,56%) oraz mniej bezpiecznych walut.   ● [PLN]   Lokalnym obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7225, USD/PLN max. 4,4942) stała się wiadomość o dalszym spadku zaufania polskich konsumentów w czerwcu (Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej: -43,8 pkt tj. najniżej od kwietnia 2020; Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej: -31,3 pkt tj. najniżej od 2012 roku). Innym źródłem makro-niepokoju nad Wisłą były dane o podaży pieniądza, które pokazały spadek jej dynamiki w maju (z 8,8% do 7,6%). Kolejne sygnały świadczące o spowolnieniu krajowej gospodarki obniżyły oczekiwania rynku terminowego dot. przyszłego poziomu stopy referencyjnej NBP. Cena kontraktów FRA 6x9 spadła wczoraj do 7,96% z 8,38% w środę.   ● [USD]   Zwyżkę kursu USD/PLN i zniżkę EUR/USD (min. 1,0483) limitował najniższy od 5 miesięcy wynik indeksu PMI Composite dla gospodarki USA (51,2 pkt), który zaszkodził dolarowi.   ● [NOK]   W G10 błyszczała korona norweska, która była beneficjentem największej od 20 lat podwyżki stóp Norgesbanku (o 50 pb. do 1,25%).

Przed nami
   Dziś zostaną opublikowane ważne dane z Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [DE]   Punktualnie o godzinie 10:00 poznamy wartość indeksu IFO, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji największej europejskiej gospodarki. W przypadku kolejnej negatywnej niespodzianki w stylu wczorajszych wyników PMI, należy się liczyć z dalszym spadkiem wyceny euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [USA]   W drugiej części dnia będziemy się emocjonować ogłoszeniem danych o nastrojach amerykańskich konsumentów oraz o sprzedaży nowych domów za oceanem. W razie spadku indeksu Uniwersytetu Michigan poniżej 50 pkt. oraz kolejnych słabych wyników z rynku nieruchomości inwestorzy mogą się odwrócić od dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0560) i skierować kapitał w stronę wyżej oprocentowanych walut np. złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4300). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.