Ceny w galopie

 (środa, 1-06, 8:50)


 Polska: w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły najbardziej od marca 1998 roku.
Strefa euro: inflacja HICP osiągnęła w maju najwyższy poziom w historii.
Kazmir z ECB jest otwarty na rozmowę o 50-punktowej podwyżce stóp ECB we wrześniu.
Kalendarz Eko: indeks PMI dla polskiego przemysłu, wskaźnik ISM dla przemysłu USA, Beżowa Księga oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.


Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza wiadomość o najwyższej od 1998 roku inflacji CPI w Polsce zwiększyła oczekiwania na kolejną 75-punktową podwyżkę stóp NBP w czerwcu. W maju krajowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły aż o 13,9 % r/r (prognoza 13,8%; poprzednio 12,4%).   ● [EZ]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5646, USD/PLN min. 4,2566) limitował jednak rekordowy skok inflacji w Eurolandzie (8,1% r/r vs prognoza 7,7%; poprzednio 7,5%), który zwiększył oczekiwania inwestorów ws. skali tegorocznych podwyżek stóp ECB. Po ogłoszeniu danych przez Eurostat rynek terminowy wycenia, że do końca roku Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe łącznie o 115 punktów bazowych (vs 110 pb. w ubiegłym tygodniu). Członek Rady Prezesów Peter Kazmir powiedział nawet, że jest otwarty na rozmowę o 50-punktowej podwyżce stóp ECB we wrześniu.   ● [USD]   Szyki PLNa popsuła też korekta wzrostowa dolara (EUR/USD min. 1,0679), sprowokowana wiadomościami o nadspodziewanym wzroście aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago oraz o mniejszym, niż zakładano spadku indeksu zaufania amerykańskich konsumentów w maju (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). 

Przed nami
   ● [PLN]   Czerwiec rozpocznie się od publikacji indeksu PMI dla krajowego sektora przemysłu. Wobec mniejszego popytu zagranicznego oraz zakłóceń w globalnym handlu analitycy spodziewają się jego spadku z 52,4 pkt w kwietniu do 52 pkt w maju. Niższy wynik może uziemić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3000), a wyższy dodać mu pewności siebie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2000). Nasza waluta czeka także na zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską, co wg przecieków RMF FM może nastąpić właśnie dzisiaj.   ● [EUR/USD]   Aby odczytać kierunek notowań popularnego eurodolara warto skupić się na publikacjach: indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu oraz Beżowej Księgi, a także na wystąpieniach publicznych polityków Fed (Williamsa, Bullarda i Mester). Jastrzębie komentarze członków FOMC (opowiadające się za utrzymaniem 50-punktowego tempa podwyżek stóp) oraz bycze sygnały z amerykańskiej gospodarki mogą przywrócić apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670) i na odwrót (punkt oporu EUR/USD: 1,0750). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.