Niezadowoleni Amerykanie i zadowolony dolar

 (poniedziałek, 13-06, 8:50)


 USA: w maju ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od grudnia 1981.
Uniwersytet Michigan: w czerwcu nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze w historii badania.
Minister zdrowia RP poinformował o wykryciu pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce.
 Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski. 

Za nami
   ● [CPI USA]   Piątkowa wiadomość o niespodziewanym wzroście dynamiki amerykańskiej inflacji CPI w maju (8,6% r/r vs prognoza 8,3%; poprzednio 8,3%) zwiększyła oczekiwania ws. skali tegorocznych podwyżek stóp Fed. Po jej ogłoszeniu rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać trzy 50-punktowe podwyżki do września br. Jeszcze dalej w swoich oczekiwaniach idą analitycy banku Barclays, którzy uważają, że na środowym posiedzeniu Komitet FOMC, po raz pierwszy od 28 lat, podniesie oprocentowanie funduszy federalnych o 75 pb. Perspektywa agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej w USA spowodowała wyprzedaż na Wall Street (DJIA: -2,73%, S&P500: -2,91%, NASDAQ: -3,52%) oraz umocnienie dolara (EUR/USD min. 1,0476).   ● [EM]   Zyski zielonej waluty mogły być nawet większe, gdyby nie najniższy w historii badania wynik indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów, opublikowany przez Uniwersytet Michigan (50,2 pkt vs prognoza 58,1 pkt, poprzednio 58,4 pkt). Przepływ kapitału w stronę USD drenował jego zasoby na rynkach wschodzących, w tym w Polsce (EUR/PLN max. 4,6226, USD/PLN max. 4,4085).   ● [ChRL]   PLNowi oraz innym walutom spod znaku EM zaszkodziła także wiadomość o wprowadzeniu nowych korona-ograniczeń w Szanghaju oraz w Pekinie, co zwiększyło obawy przed spadkiem wzrostu gospodarczego w Chinach. Lokalnym obciążeniem złotego stał się news o wykryciu pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce.

Przed nami
     ● [PL]   Początek tygodnia przyniesie ogłoszenie bilansu płatniczego Polski. Rynek spodziewa się spadku deficytu na rachunku obrotów bieżących (z -2,97 mld EUR do -2,35 mld EUR), co może przywrócić nadwątloną ostatnio wiarę w solidność złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,3500). Natomiast niespodziewane pogłębienie debetu płatniczego może okazać się zapowiedzią dalszej deprecjacji naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,4500).   ● [EUR/USD]   Globalni gracze już teraz czekają na środową decyzję amerykańskiego banku centralnego ws. stóp procentowych (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w środowym Alercie FX24). Do tego czasu na rynku EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Najbliższy punkt wsparcia to 1,0470, a oporu 1,0550.   ● [Eko-tydzień]   Oprócz wyniku posiedzenia Fed, w najbliższych dniach poznamy jeszcze dane nt. nastrojów inwestorów w Niemczech i inflacji PPI w USA (wtorek) oraz amerykańskiej sprzedaży detalicznej (środa) i produkcji przemysłowej (piątek), a także decyzji Banku Anglii ws. stóp procentowych (czwartek). W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić doniesienia z frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz związane z nią informacje ze świata geopolityki.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.