Łamigłówka ECB i rozwiązanie Fed

 (czwartek, 30-06, 8:50)


 Niemcy: w czerwcu dynamika cen konsumpcyjnych nieoczekiwanie spadła.
Hiszpania: inflacja osiągnęła w czerwcu najwyższy poziom od kwietnia 1985.
Lagarde (ECB): era niskiej inflacji raczej już nie wróci.
USA: Departament Handlu zrewidował w dół dane nt. wzrostu gospodarczego w I kw.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA oraz dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów.


Za nami
   ● [ECB]   Wczorajsze dane o inflacji z Niemiec i Hiszpanii pokazały skalę wyzwania, przed którym stoi Europejski Bank Centralny w przededniu rozpoczęcia procesu normalizacji stóp w strefie euro. W czerwcu u naszych zachodnich sąsiadów dynamika cen konsumpcyjnych niespodziewanie spadła (7,6% r/r vs prognoza 8%; poprzednio 7,9%), a na Półwyspie Iberyjskim wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia 1985 roku (10% r/r vs prognoza 8,7%; poprzednio 8,5%). Ponadto wg prezes ECB era niskiej inflacji raczej już nie wróci.   ● [EUR]   Pesymizm Lagarde i mieszane wyniki CPI z pierwszej i z czwartej gospodarki Eurolandu zwiększyły wątpliwości ws. ścieżki podwyżek stóp ECB, co zaszkodziło euro (EUR/USD min. 1,0433, EUR/PLN min. 4,6610).   ● [CHF]   Kurs EUR/CHF osiągnął parytet, gdyż opinie analityków, że strefa euro prawdopodobnie popadnie w recesję z powodu problemów z bezpieczeństwem energetycznym wywołanych wojną w Ukrainie, zachęciły inwestorów do zakupów bezpiecznego franka (CHF/PLN max. 4,6932).   ● [USD]   W G10 obok helweckiej waluty dobrze radził sobie dolar (USD/PLN max. 4,4799). Zielona waluta zdrożała po tym jak prezes Fed przyznał, że bardziej obawia się utrzymania wysokiej inflacji, niż spowolnienia gospodarczego, co dowodzi ultra-jastrzębiego nastawienia Rezerwy Federalnej.

Przed nami
   ● [PCE core]   Ostatni dzień czerwca przyniesie publikację arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest kluczową miarą dynamiki cen obserwowaną przez polityków Rezerwy Federalnej. Analitycy spodziewają się spadku tego wskaźnika z 4,9% r/r do 4,8% w maju, co może zachęcić Fed do zmniejszenia skali normalizacji stóp w USA. W tym scenariuszu inwestorzy mogą zamknąć swoje długie pozycje dolarowe (punkt oporu EUR/USD: 1,0480) i skierować kapitał w stronę wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących, np. złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4000). Natomiast wynik powyżej 5% mógłby zwiększyć oczekiwania rynku ws. utrzymania 75-punktowego tempa podwyżek, co z kolei byłoby wodą na młyn USD (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0430) i piaskiem w trybach PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz indeksu PCE, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane z USA nt. dochodów i wydatków Amerykanów, nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago, a także kolejne wystąpienie publiczne prezes ECB Christiny Lagarde.   Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.