Inflacja mniej straszna

 (poniedziałek, 27-06, 8:50)


 Stany Zjednoczone: w czerwcu oczekiwania inflacyjne konsumentów spadły.
 Paneuropejski wskaźnik akcji STOXX 600 zanotował największy dzienny wzrost od ponad trzech miesięcy.
 Niemcy: w czerwcu nastroje przedsiębiorców pogorszyły się bardziej niż prognozowali ekonomiści.
 Kalendarz Eko: zamówienia na dobra trwałe w USA, indeks Dallas Fed dla przemysłu oraz wystąpienie publiczne prezes ECB.

Za nami
   ● [USD]   Dolar ma za sobą pierwszy spadkowy tydzień w tym miesiącu. Zielona waluta znalazła się w odwrocie z powodu spadku oczekiwań inwestorów dot. przyszłego poziomu stóp procentowych w USA oraz wzrostu zakładów na ich wcześniejsze obniżki, które miałyby przeciwdziałać możliwej recesji. Rynek terminowy wycenia, że stopy Fed osiągną szczyt na poziomie około 3,5% w marcu przyszłego roku po czym spadną o prawie 20 punktów bazowych do lipca 2023. Do takiego pozycjonowania zachęcał piątkowy raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał spadek pięcioletnich oczekiwań inflacyjnych wśród amerykańskich konsumentów w czerwcu (z 3,3% do 3,1%).   ● [Giełdy]   Wg analityków zmiana poglądów Amerykanów mogła wynikać z ubiegłotygodniowego spadku cen ropy i surowców, który złagodził obawy przed inflacją, co doprowadziło do odreagowania na światowych giełdach (DAX: +1,59%, DJIA: +2,68%). Paneuropejski indeks akcji STOXX 600 wzrósł w piątek o 2,6%, notując najlepszą sesję od ponad trzech miesięcy. Do tego mini-rekordu swoją cegiełkę dołożył nasz WIG20 (+1,69%).   ● [PLN]   Poprawa nastrojów inwestycyjnych na świecie oraz słabszy dolar (EUR/USD max. 1,0575) pomogły w dowartościowaniu złotego (EUR/PLN min. 4,6806, USD/PLN min. 4,4310). Zyski PLNa oraz innych walut EU limitowała jednak wiadomość o nadspodziewanym pogorszeniu klimatu biznesowego w Niemczech (IFO: 92,3 pkt w VI vs prognoza 92,9 pkt; poprzednio: 93 pkt). Z kolei straty USD ograniczył zaskakujący wzrost sprzedaży nowych domów w USA w maju (696 tys. vs prognoza 585 tys.; poprzednio 629 tys.). 

Przed nami
     ● [USD]   Ostatni tydzień czerwca rozpocznie się od publikacji danych z USA nt. zamówień na dobra trwałe oraz aktywności produkcyjnej w Teksasie (indeks Dallas Fed dla przemysłu). Wyniki lepsze od prognoz mogą zapewnić dolarowi udany początek tygodnia (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480). W przypadku gorszych danych zielona waluta może zaliczyć falstart (punkt oporu EUR/USD: 1,0580).   ● [PLN]   W pro-dolarowym scenariuszu pozycja złotego przed piątkową publikacją danych o inflacji CPI z Polski się pogorszy (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000), a w przeciwnym się poprawi (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4300).   ● [Eko-tydzień]   W międzyczasie poznamy zaufanie konsumentów w Niemczech i w USA (wtorek), nastroje w gospodarce Eurolandu, niemiecką inflację CPI (środa) oraz amerykańską inflację PCE core (czwartek). Warto także przysłuchiwać się wystąpieniom publicznym polityków Fed, ECB oraz rzecz jasna RPP, które mogą dostarczyć nowych wskazówek ws. najbliższych decyzji monetarnych Banków. Inwestorzy pozostają również wyczuleni na rozwój sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim i w dyplomacji. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.