ECB zaczyna, a NBP kończy

  (piątek, 10-06, 8:50)


 ECB zapowiedział 25-punktową podwyżkę stóp w lipcu i możliwą 50-punktową we wrześniu.
Prezes NBP: zbliżamy się do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, a w IV kwartale przyszłego roku być może będzie możliwość ich obniżania.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od stycznia br.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA, indeks Uniwersytetu Michigan oraz wystąpienia publiczne Lagarde i Nagela z ECB.

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek uwaga inwestorów z całego świata była skierowana na wyjazdowe posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w Niderlandach, poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. W odpowiedzi na ostatni rekord inflacji w strefie euro ECB ogłosił zakończenie program skupu aktywów 1 lipca br., a także zapowiedział 25-punktową podwyżkę stóp w przyszłym miesiącu i możliwą 50-punktową we wrześniu. Po ogłoszeniu komunikatu rynek terminowy wycenił, że do końca roku Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe łącznie o 150 punktów bazowych. Taka percepcja sprzyjała euro (EUR/USD max. 1,0774) jednocześnie szkodząc złotemu.   ● [NBP]   Jeszcze większe straty nasza waluta poniosła z powodu wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który na konferencji poświęconej polityce pieniężnej oświadczył, że zbliżamy się do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, a w IV kwartale przyszłego roku być może będzie możliwość ich obniżania.   ● [Lagarde]   Wzrost kursu EUR/PLN (max. 4,6099) limitowała opinia prezes ECB Lagarde, że Bank nie ma konkretnych narzędzi, aby przeciwdziałać podziałom ekonomicznym występującym w strefie euro, co osłabiło wspólną walutę (EUR/USD min. 1,0611).   ● [USA]   Z kolei zwyżkę dolara na rynku USD/PLN (max. 4,3423) ograniczyła najwyższa od stycznia, liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (229 tys. vs prognoza 207 tys.; poprzednio 202 tys.). Co ciekawe był to największy tygodniowy wzrost (+27 tys.) od lipca ubiegłego roku.

Przed nami
   ● [CPI USA]   Dziś najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym będzie publikacja danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych. Rynek oczekuje utrzymania ich dynamiki na poziomie 8,3% r/r w maju. Mogłoby to świadczyć o tym, że inflacja osiągnęła już swój szczyt. Taka interpretacja skłoniłaby inwestorów do zmniejszenia zakładów na 50-punktowe podwyżki stóp Fed, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0670) oraz korzystne dla jego rywali z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500). W przypadku CPI powyżej 8,3% należy się liczyć ze wzrostem oczekiwań ws. utrzymania agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej w USA i tym samym z droższym USD (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) i tańszym PLNem (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3500).   ● [UM, ECB]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś, na uwagę zasługują jeszcze dane z USA nt. nastrojów konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan) oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków ECB (Christiny Lagarde i Joachima Nagela).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.