Marzenie o siedmiu procentach

 (środa, 22-06, 8:50)


 Polska: w maju dynamika wynagrodzeń nieoczekiwanie spadła, a produkcja przemysłowa wyhamowała.
 Wnorowski (RPP): chciałbym aby cykl zacieśniania polityki pieniężnej zakończył się na poziomie ok 7%.
 Japoński jen jest najtańszy wobec dolara od października1998 roku.
USA: w maju sprzedaż domów na rynku wtórnym była najniższa od czerwca 2020.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce oraz przesłuchanie prezesa Fed w Kongresie USA.


Za nami
● [PL]   Wczorajsze dane z polskiej gospodarki zmniejszyły szanse na większe podwyżki stóp NBP, co popsuło szyki złotemu (EUR/PLN max. 4,6539, USD/PLN max. 4,4441). W maju dynamika wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw nieoczekiwanie spadła (13,5% r/r vs prognoza 14,6%; poprzednio 14,1%), a produkcja przemysłowa wyhamowała (15% r/r vs prognoza 16,7%; poprzednio 13%). Henryk Wnorowski z RPP przyznał wczoraj, że chciałby aby cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Polce zakończył się na poziomie około 7% (vs 6% obecnie).   ● [JPY]   Wśród walut z koszyka G10 dalej tracił japoński jen. Kurs USD/JPY osiągnął najwyższy poziom od października 1998 (max. 136,72) za sprawą rosnącej rozbieżności w polityce pieniężnej Banku Rezerwy Federalnej (Fed) i Banku Japonii (BoJ).   ● [USD]   Wśród przegranych na wczorajszej sesji był także dolar, któremu zaszkodziła wiadomość o najniższej od prawie 2 lat sprzedaży domów na rynku wtórnym USA w maju (5,41 mln).   ● [EUR]   Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,0583) sprzyjała również opinia głównego ekonomisty ECB Philipa Lane’a, że w lipcu Bank podniesie stopy o 25 pb. oraz,  że we wrześniu możliwa jest 50-punktowa podwyżka.   ● [GBP]   W G10, obok euro, dobrze radził sobie funt (GBP/USD max. 1,2324), któremu pomogła opinia głównego ekonomisty Banku Anglii, że BoE będzie musiał w najbliższej przyszłości znów podnieść stopy procentowe, aby poradzić sobie z rosnącą inflacją.   ● [AUD]   Zyskiwał również australijski dolar, który jest silnie powiązany ze zwyżkującymi cenami surowców (np. ropa brent: +0,46%) oraz z nastrojami inwestycyjnymi panującymi na świecie (DJIA: +2,15%, WIG20: +2,33%).

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś uwaga wszystkich inwestorów będzie skierowana na wystąpienie prezesa Fed (o g. 16:00) przed Komisją Bankową Senatu USA, podczas którego przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej i odpowie na pytania senatorów. Jeśli Powell zasygnalizuje możliwość kolejnych 75-punkowych podwyżek stóp wówczas dolar powinien się umocnić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480), a złoty się osłabić (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,4600). Jeśli jednak z powodu rosnącej groźby recesji opowie się za wolniejszym tempem normalizacji stóp to zielona waluta znajdzie się w odwrocie (punkt oporu EUR/USD: 1,0590), a kapitał z jej sprzedaży będzie mógł zasilić konto wysoko oprocentowanego PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,3800).   ● [GUS]   Makro-wyzwaniem dla naszego pieniądza będzie ogłoszenie (o g. 10:00) danych o krajowej sprzedaży detalicznej oraz o produkcji budowlano-montażowej w maju.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.