Musk: USA czeka recesja

  (poniedziałek, 6-06, 8:50)


Rynek pracy USA: w maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym było wyższe od prognoz.
Musk (CEO Tesli): amerykańską gospodarkę czeka recesja, a Tesla będzie musiała zwolnić 10% pracowników.
 Strefa euro: w kwietniu sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie spadła.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix).

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA pokazał, że w maju amerykańscy pracodawcy zwiększyli zatrudnienie i utrzymali dość wysokie tempo wzrostu płac. Zdaniem ekonomistów jest to oznaką siły rynku pracy w Stanach, która utrzyma Fed na ścieżce agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej. Jastrzębi wydźwięk danych zza oceanu wzmocniła Loretta Mester z Rezerwy Federalnej, mówiąc że poprze 50-punktową podwyżkę w czerwcu i w lipcu, a nawet we wrześniu, jeśli do tego czasu inflacja nie spadnie.   ● [FX]   Takie perspektywy sprzyjały dolarowi (EUR/USD min. 1,0704), szkodząc jego rywalom z G10 i EM, w tym złotemu (EUR/PLN max. 4,6011, USD/PLN max. 4,2932). Na przegranym polu znalazły się także amerykańskie i europejskie rynki akcji (DJIA: -1,05%, WIG20: -0,75%).   ● [Musk]   Dodatkowym źródłem niepokoju inwestorów stały się słowa najbogatszego człowieka na świecie i założyciela Tesli Elona Muska, który powiedział, że amerykańską gospodarkę czeka recesja, a jego firma będzie musiała zwolnić 10% pracowników. Makro-obciążeniem dla PLNa i innych walut EU była wiadomość o niespodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w strefie euro (wszystkie wyniki makro znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
     ● [Sentix, scenariusze]   Nowy tydzień makroekonomiczny rozpocznie się od publikacji indeksu Sentix, który odzwierciedla aktualne nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich. Rynek spodziewa się jego odbicia z -22,6 pkt w maju do -20,5 pkt w czerwcu, co powinno sprzyjać zarówno euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0780) jak i jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500). W przypadku pogłębienia negatywnego wyniku tego wskaźnika należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700; punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3000).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach największe emocje budzą decyzje RPP (środa) i ECB (czwartek) ws. poziomu stóp procentowych oraz publikacje danych nt. bilansu handlu zagranicznego USA (wtorek) oraz amerykańskiej inflacji CPI (piątek). Z radarów inwestycyjnych nie można tracić napływających informacji z walczącej Ukrainy. Prezydent Zełenski poinformował w poprzednim tygodniu, że Rosja kontroluje około 20% terytorium jego kraju, a linia frontu rozciąga się na długości ponad 1000 kilometrów.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.