Kłopoty z importu

 (wtorek, 28-06, 8:50)


 Węgierski forint jest historycznie najtańszy wobec euro.
Rosja po raz pierwszy od 1998 roku nie wywiązała się z obowiązku spłaty zagranicznego długu.
USA: w maju zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie wzrosły.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne prezes ECB oraz amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board.


Za nami
Tematem przewodnim wczorajszej sesji na rynku PLN był kryzys węgierskiego forinta.   ● [HUF]   Wobec pogarszającego się bilansu handlowego Węgier (obciążonego wysokimi cenami surowców), rekordowej inflacji oraz niepewności ws. węgierskiego KPO, kurs EUR/HUF osiągnął najwyższy poziom w historii (max. 404,79). Taniejący forint pociągnął za sobą inne waluty Regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,7114).   ● [RUS]   Dodatkowym źródłem niepokoju złotego była niewypłacalność Rosji (było nie było jednej z największych gospodarek rynków wschodzących). W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie 100 mln USD odsetek z obligacji, która pierwotnie przypadała na 27 maja. Tym samym Moskwa po raz pierwszy od 1998 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu.   ● [USA]   Oprócz walut CEE wśród przegranych wczorajszej sesji był dolar (EUR/USD max. 1,0615, USD/PLN min. 4,4156), któremu zaszkodziła wiadomość o znacznym spadku aktywności produkcyjnej w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA tj. w jedenastym okręgu Federalnej Rezerwy (indeks Fed Dallas: -17,7 pkt w VI vs prognoza -6,5 pkt; poprzednio -7,3 pkt). Straty zielonej waluty zamortyzował niepodziewany wzrost zamówień na dobra trwałego użytku w USA (0,7% vs prognoza 0%; poprzednio 0,4). 

Przed nami
   ● [USA]   Dziś dowiemy się jak najwyższa od 40 lat inflacja oraz wyższe oprocentowanie kredytów w Stanach wpływają na zaufanie amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Conference Board.   ● [Scenariusze]   Jego prognozowany spadek może zwiększyć presję na Fed ws. zmniejszenia skali podwyżek stóp, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0620) i korzystne dla jego rywali (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000). Natomiast wzrost wskaźnika CB będzie argumentem dla Banku za utrzymaniem agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej w USA, co będzie jednocześnie pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550) i tym samym negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś na uwagę zasługują jeszcze ogłoszenie decyzji Narodowego Banku Węgier ws. poziomu stóp procentowych, dane ze Stanów Zjednoczonych nt. cen domów i nieruchomości oraz wystąpienia publiczne polityków ECB (Christiny Lagarde) i Fed (Mary Daly).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.