Inwestorzy: Fed pójdzie na całość

 (wtorek, 14-06, 8:50)


 Indeks dolara osiągnął najwyższy poziom od 20 lat.
Polska: w kwietniu odnotowano wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących.
Kotecki (RPP): szanse, że jesteśmy blisko końca podnoszenia stóp NBP są bardzo małe.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz inflacja PPI w USA.


Za nami
   ● [Fed]   W poniedziałek inwestorzy zwiększyli zakłady o to, że amerykański bank centralny dokona jutro, największej od listopada 1994 roku, podwyżki stóp, aby zwalczyć najwyższą od czterdziestu lat inflację. Rynek terminowy wycenia z 98% prawdopodobieństwem, że na czerwcowym posiedzeniu Komitet FOMC podniesie oprocentowanie funduszy federalnych o 75 pb. Taka perspektywa premiowała dolara (EUR/USD min. 1,0397). W efekcie indeks mierzący wartość zielonej waluty, wobec jej sześciu największych konkurentów na świecie, osiągnął najwyższy poziom od 20 lat. Zakupy amerykańskiej waluty były także finansowane z wyprzedaży złotego (USD/PLN max. 4,4801 tj. najwyżej od 16 maja, EUR/PLN max. 4,6665 tj. najwyżej od 16 maja).   ● [GUS, RPP]   Anty-reklamą dla naszej waluty stała się wiadomość o niespodziewanym wzroście deficytu na rachunku obrotów bieżących Polski w kwietniu (-3924 mln EUR vs prognoza -2350 mln EUR; poprzednio -2972 mln EUR). Straty PLNa zamortyzowała opinia Ludwika Koteckiego z RPP, wg której „szanse, że jesteśmy blisko końca podnoszenia stóp są bardzo małe".    ● [BTC]   Trudny początek tygodnia ma za sobą Bitcoin, który osiągnął wczoraj najniższą wartość od 18 miesięcy (min. 20822 USD) po tym, jak platforma Celsius (1,7 mln klientów) zawiesiła możliwości wypłaty środków.

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [DE]   Punktualnie o godzinie 11:00 poznamy czerwcowy wynik indeksu Instytutu ZEW, opisującego nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Analitycy spodziewają się jego odbicia z -34,3 pkt do -27,5 pkt, co może poprawić atrakcyjność euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0475) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,4000).   ● [USA]   Po południu przebieg sesji ustawi publikacja amerykańskiej inflacji PPI. Niespodziewany wzrost jej dynamiki (w stylu piątkowej CPI), zwiększy oczekiwania wobec Fed ws. 75-punktowej podwyżki stóp na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu FOMC. Byłoby to z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400) ale ze szkodą dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,5000). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.