Ujemne plusy i minusy

  (piątek, 1-07, 8:50)


 Niemcy: w czerwcu stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła.
Model prognostyczny oddziału Fed z Atlanty pokazuje szacowany PKB USA w II kw. na poziomie -1%.
Wall Street: indeks S&P 500 ma za sobą najgorszą pierwszą połowę roku od 1970.
Kryptowaluty: w II kwartale Bitcoin stracił prawie 60% swojej wartości.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla polskiego i amerykańskiego przemysłu oraz inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP).

Za nami
W czwartek na rynkach finansowych wzrosły obawy przed światową recesją.   ● [Makro]   Niepokój wśród inwestorów podsyciły wczorajsze wiadomości o niespodziewanym wzroście stopy bezrobocia w Niemczech, spadku wydatków Amerykanów oraz o najniższej od prawie 2 lat aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Negatywnym zaskoczeniem okazała się również największa od 11 lat różnica (1,6%) pomiędzy amerykańskimi wskaźnikami inflacji PCE (6,3% r/r) i PCE core (4,7% r/r) w maju, co wg analityków może być sporym problemem dla Banku Rezerwy Federalnej i rynków. Na podstawie ostatnich danych zza oceanu model prognostyczny oddziału Fed z Atlanty (GDPnow) pokazuje szacowany PKB USA w II kw. na poziomie -1%, co oznacza techniczną recesję. Lokalnym obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7108, USD/PLN max. 4,5198) było pogłębienie się deficytu na rachunku bieżącym Polski w I kw. (z -5321 mld do -8883 mln).   ● [Giełdy]   Oprócz PLNa stopniała również wycena polskich akcji (WIG20: -2,15%). Kolor czerwony dominował także na innych europejskich parkietach (DAX: -1,69%) oraz na Wall Street (DJIA: -0,82%). Wg statystyk paneuropejski indeks giełdowy STOXX 600 ma za sobą najgorszą pierwszą połowę roku od 2008, a amerykański S&P 500 aż od 1970.   ● [BTC]   Niechlubny rekord zanotował także Bitcoin, który ma za sobą najgorszy kwartał od 2011. W okresie od kwietnia do czerwca br. najpopularniejsza kryptowaluta świata straciła prawie 60% swojej wartości.

Przed nami
Dziś ekonomiści [podobnie jak meteorolodzy], zapowiadają gorący dzień. Atmosferę na rynkach finansowych podgrzewa bogaty Kalendarz Eko.   ● [PL]   Już o godzinie 09:00 poznamy czerwcowy wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego, a godzinę później (tj. o g. 10:00) wstępne dane o krajowej inflacji CPI w ubiegłym miesiącu. Prognozowany wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych może skłonić RPP do kolejnych podwyżek stóp NBP, a spadek do włączenia pauzy. W pierwszym scenariuszu złoty by zyskał (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4400), a w drugim stracił (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5200).   ● [HICP, ISM]   Inwestorów globalnych rozpala ogłoszenie szacunkowych danych o inflacji w strefie euro w czerwcu. HICP powyżej 8,4% zwiększy oczekiwania rynku na szybsze tempo normalizacji stóp w ECB, co byłoby korzystne dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0500). Z kolei dolar liczy na dobry (w okolicach 55 pkt) wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0380). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.