50 punktów na stole ECB

 (środa, 20-07, 8:50)


 Reuters: Europejski Bank Centralny rozważa 50-punktową podwyżkę stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu.
Reuters: w czwartek Rosja wznowi eksport gazu przez Nord Stream 1.
Dąbrowski (RPP): gdyby decyzja zależała ode mnie, to w ogóle już bym nie podnosił stóp NBP lub co najwyżej raz o 25 pb.
Litwiniuk (RPP): kolejne podwyżki stóp NBP powinny być w mniejszej skali.
Kalendarz Eko: dane z Polski o inflacji PPI, produkcji przemysłowej, wynagrodzeniach i nastrojach, a także sprzedaż domów na rynków wtórnym w USA.


Za nami
   ● [ECB]   We wtorek rynki finansowe podążały za doniesieniami agencji Reutersa, że Europejski Bank Centralny rozważa 50-punktową podwyżkę stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu. Prawdopodobieństwo takiego ruchu mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło wczoraj z 35% (jeszcze w poniedziałek) do ok 60%. Podobną diagnozę postawili gracze z rynku długu. W efekcie rentowność dwuletnich niemieckich obligacji, która jest szczególne wrażliwa na oczekiwania dotyczące krótkoterminowych stóp procentowych, wzrosła o około 10 punktów bazowych (max. 0,644%). Jednocześnie gracze z rynku walutowego przystąpili do zakupów euro (EUR/USD max. 1,0269). Na powrocie kapitału do Eurolandu skorzystały też peryferyjne waluty z krajów Regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym nasz złoty.   ● [Nord Stream]   Za dobrą monetę dla walut EU inwestorzy wzięli także news Reutersa, że w czwartek Rosja wznowi eksport gazu przez Nord Stream 1.   ● [RPP]   Zyski PLNa (EUR/PLN min. 4,7484, USD/PLN min. 4,6279) limitowała jednak opinia Ireneusza Dąbrowskiego z RPP, że gdyby decyzja zależała od niego, to w ogóle już by nie podnosił stóp NBP lub co najwyżej raz o 25pb. W podobnym tonie wypowiedział się Przemysław Litwiniuk, jego kolega z Rady, który uważa, że kolejne podwyżki stóp powinny być w mniejszej skali.

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś czeka nas mini-kumulacja publikacji makroekonomicznych z Polski. O godzinie 10:00 GUS opublikuje równocześnie dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnych wynagrodzeń w czerwcu, a także wskaźnik zaufania konsumentów w lipcu. Wyniki gorsze od prognoz zwiększą obawy przed recesją, co może zakończyć korektę wzrostową złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7000). Natomiast lepsze dane mogłyby zachęcić inwestorów do większych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6000).   ● [Eurodolar]   Na rynku EUR/USD kierunek wyznaczą dziś oczekiwania dot. jutrzejszej decyzji ECB oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Jej prognozowany spadek może osłabić zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0270), zaś nieoczekiwany wzrost mógłby ją pokrzepić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0220). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.