Konkurenci słabną

  (poniedziałek, 25-07, 8:50)


 Euroland: w lipcu aktywność biznesowa niespodziewanie spadła.
Wielka Brytania: sektory przemysłu i usług rozwijają się najwolniej od 17 miesięcy.
Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisały w Stambule porozumienie umożliwiające eksport ukraińskiego i rosyjskiego zboża przez Morze Czarne.
USA: sektor przemysłu przeżywa w lipcu regres aktywności.
Kalendarz Eko: stopa bezrobocia w Polsce, niemiecki wskaźnik IFO oraz indeks Fed z Dallas.

Za nami
Piątek przyniósł niespodziewane i złe informacje na temat aktualnej aktywności przedsiębiorców w europejskiej i amerykańskiej gospodarce.   ● [Euroland]   Ku zaskoczeniu inwestorów rano okazało się, że w odwrocie jest zarówno niemiecki jak i francuski przemysł, a także niemieckie usługi, co skutkowało spadkiem ogólnego wskaźnika PMI dla strefy euro w lipcu poniżej granicy 50 pkt dzielącej rozwój od regresu (49,4 pkt w lipcu vs prognoza 51,0 pkt; przy 52,0 pkt uzyskanych w czerwcu). Podręcznikową reakcją rynków walutowych była przecena euro (EUR/USD min.: 1,0130) oraz walut CEE, w tym złotego (EUR/PLN max.: 4,7777, USD/PLN max.: 4,7096).   ● [Stambuł]   Jednak wkrótce nadeszły optymistyczne wiadomości ze Stambułu, gdzie Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisały porozumienie umożliwiające eksportu ukraińskiego i rosyjskiego zboża przez Morze Czarne. Wydarzenie to odwróciło przebieg sesji, zwiększając globalny apetyt na ryzyko, kosztem bezpiecznych aktywów, z USD na czele. ● [USA] Wbrew oczekiwaniom równie dużym wyzwaniem dla dolara stały się dane nt. koniunktury w Stanach Zjednoczonych, które pokazały dramatyczny spadek aktywności w sektorze usług (wstępny wynik PMI w lipcu 47,0 pkt vs prognozowane 52,6 pkt, przy 52,7 pkt w czerwcu). Inwestorzy przyjęli te informacje dość nerwowo,, obawiając się powrotu największej gospodarki świata do recesji sprzed dwóch lat. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu kursu EUR/USD (max. 1,0256). Sytuacja ta nie trwała długo, gdyż wśród analityków przeważył pogląd, że podobne wyzwania są udziałem innych potęg gospodarczych, a popołudniowe spadki amerykańskich indeksów giełdowych i cen ropy uzasadniają wyższą wartość bezpiecznego dolara.   ● [Bilans dnia]   W konsekwencji zielona waluta stanęła na nogi, natomiast złoty w większości utrzymał swoje piątkowe zdobycze, odcinając kupony od ekonomicznej słabości swoich globalnych konkurentów (która nota bene nadwątliła wiarę inwestorów w duże i szybkie podwyżki stóp ECB i Fed). Sesja w Nowym Yorku zamknęła się o godzinie 22:00 na poziomie: EUR/USD 1,0219, EUR/PLN 4,7439, USD/PLN 4,6353.

Przed nami
     [Kalendarz]   Dziś inwestorzy wezmą pod lupę rynek pracy w Polsce (stopa bezrobocia o g. 10:00), nastroje gospodarcze w Niemczech (wskaźnik IFO o g. 10:00) oraz aktywność gospodarczą w Teksasie (indeks Fed Dallas). Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym tygodnia będzie dwudniowe posiedzenie Banku Rezerwy Federalnej (wt.-śr.). W kolejnych dniach poznamy także kluczowe dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów (wtorek), PKB USA w II kw. (czwartek) oraz inflacji w Polsce i w strefie euro (piątek).   ● [Scenariusze]   O najbliższej sytuacji na rynkach walutowych przesądzą oczekiwania dotyczące środowej decyzji Fed. Najnowsze, niepokojące sygnały z gospodarki amerykańskiej mogą zmniejszyć apetyt inwestorów na szybkie zaostrzanie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych (aktualnie spodziewana jest +75 pb. w lipcu). W tym scenariuszu dolar znajdzie się pod presją (punkt oporu EUR/USD: 1,0260), a wiatr w żagle otrzymają waluty EU, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6000). Gra na to, że Fed skupi się na walce z inflacją będzie promować zielony pieniądz kosztem europejskich konkurentów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0130, punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,7100). Uwaga inwestorów będzie także skoncentrowana na realizacji piątkowego porozumienia ze Stambułu, które obudziło globalną nadzieję na ograniczenie negatywnych skutków wojny na Ukrainie. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.